Kryeministrja e Zelandës së Re nuk pendohet pse dha dorëheqje

Jacinda Ardern ka thënë se “nuk pendohet” pse ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryeministres së Zelandës së Re – vendim që ka shokuar mbështetësit dhe kritikët e saj.

Një ditë pasi ka deklaruar se nuk ka më energji për të udhëhequr, Ardern ka thënë se ka “shumë lloje të emocioneve”, nga mërzia e deri te ndjenja e lehtësimit.

Sondazhet kanë treguar se Partia e saj Laburiste ka sfidë të vështirë për të fituar edhe një mandat në pushtet në zgjedhjet e tetorit.

Ardern ka thënë se nuk do të mbështesë asnjë kandidat publikisht për ta zëvendësuar atë.

Duke folur jashtë aeroportit në Napier, Ardern ka thënë se “ka fjetur mirë, për herë të parë pas një kohe të gjatë”.

Të enjten ajo ka thënë se mezi pret të kalojë më shumë kohë me familjen e saj dhe që të jetë afër vajzës së saj që nis shkollën këtë vit.

Ardern do të largohet zyrtarisht nga pushteti më 7 shkurt, derisa Partia Laburiste do të zgjedhë kryetarin e ri të dielën.

Kryetari i ri i partisë më pas bëhet edhe kryeministër i shtetit.

Chris Hipkins, që aktualisht është pjesë e Qeverisë, konsiderohet kandidati me më shumë gjasa për të fituar.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Studentet thonë se në orët e vona në dhomë ka...

Kjo qendër u jep mundësinë mijëra studentëve që studiojnë në Universitetin e Prishtinës të jenë banorë të përkohshëm në këto 8 konvikte që menaxhohen...

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Të fundit nga rubrika