Petkoviq nga Graçanica uron serbët për festen e Vidovdan

Kryenegociatori serb për dialogun Kosovë-Serbi ka vizituar qytetarët serbë të Graçanicës për festën e Vidovdanit

Petar Petkoviç.

Petar Petkoviq, përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka shprehur urimet e tij për serbët të cilët festojnë festën e Vdiovdan-it.

Gjithashtu, ai u shpreh së është një bekim për Graçanicën dhe popullin serb që këtu është Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Porfirije.

“Është një bekim i madh, si për Graçanicën, ashtu edhe për popullin serb që këtu është patriarku serb Porfirije” ka shkrujtur Petkoviq.

Më tutje, ai vazhdoi se prania e shtetit të Serbisë dhe kishës në Kosovë, tregon unitetin e vendit tonë të udhëhequr nga Vuçiq.

“Prania e shtetit tonë, Serbisë dhe kishës sonë tregon unitet të mishëruar në vendin tonë të udhëhequr nga presidenti Aleksandar Vuçiq dhe kishën tonë të udhëhequr nga Patriarku Porfirije. Është shumë i nevojshëm bashkimi dhe forca e popullit tonë në Kosovë”, ka deklaruar Petkoviq.

Ai u ka bërë thirrje qytetarëve serbë që të festojnë në mënyrë të qetë, dhe t’i injorojnë “provokimet e Prishtinës”.

“Provokimet, si herët e mëparshme, mund të vijnë ekskluzivisht nga Prishtina. I bëj thirrje popullit tonë që në mënyrë paqësore dhe dinjitoze ta shënojë Vidovdanin, sepse sot kujtojmë vdekjen e heronjve tanë të mëdhenj që dhanë jetën në mbrojtje të Serbisë dhe Ortodoksisë”, ka shkruar Petkoviq.

Postimi në Facebook i Petar Petokoviq-it, gjatë vizitës së tij në Graçanicë.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika