Kryesuesi i OSBE-së: Vazhdimi i dialogut dhe implementimi i marrëveshjeve, kyç për sigurinë rajonale

Kryesuesi i OSBE-së, Ian Borg, ka theksuar nevojën për përparim në dialogun Kosovë-Serbi, duke theksuar rolin e Bashkimit Evropian në ndërmjetësim. Borg ka biseduar me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani për rëndësinë e përkushtimit në dialog dhe zbatimin e marrëveshjeve për të siguruar progresin

Ministri i Punëve të Jashtme, Çështjeve Evropiane dhe Tregtisë të Maltës, njëherësh kryesues i OSBE-së, Ian Borg.

Ministri i Punëve të Jashtme, Çështjeve Evropiane dhe Tregtisë të Maltës, njëherësh kryesues i OSBE-së, Ian Borg ka kërkuar përparim në procesin e dialogut Kosovë – Serbi me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Kryesuesi i OSBE-së ka theksuar se është e nevojshme që të zbatohen Marrëveshja Bazë e Brukselit dhe Aneksi i Ohrit.

Ai ka bërë të ditur se ka takuar presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, me të cilën kanë biseduar për dialogun e lehtësuar nga BE-ja dhe rëndësinë që ka për sigurinë e gjithë rajonit.

“Pata kënaqësinë të takohesha me presidenten Osmani dhe u fokusuam në partneritetin tonë të deritanishëm. Diskutuam edhe rëndësinë e dialogut të lehtësuar nga nga BE, rëndësinë që ka për sigurinë e të gjithë rajonit. Vazhdimi i dialogut dhe implementimi janë kyç, duke ju ripërkushtuar dialogut dhe vazhdimit të zbatimit të marrëveshjeve të arritura është një që që kërkon shumë progres, OSBE qëndron e gatshme që të mbështesë të gjitha përpjekjet. Kemi pasur edhe bashkëbisedim mbi mbrojtjen dhe promovimin e të drejtave të të gjithë komuniteteve, mbete një fushë afatgjate e interesim dhe angazhimit të OSBE-së në Kosovë”, ka deklaruar Borg, transmeton EO.

I pyetur nëse Serbia po e shkel Marrëveshjen e Brukselit me kundërshtimin e anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës, Borg ka refuzuar të komentojë duke thënë se “nuk mund të gjykojë”.

“Këshilli i Evropës ka rregulla dhe kur aplikacioni shkon, në mënyrë demokratike Këshilli vendos ku secili anëtar do të votojë në mënyrën që do që t’i paraqesë qëndrimet e veta”, ka thënë ai në një konferencë për media të enjten pasdite.

Borg gjithashtu ka kërkuar që procesi i votimit për shkarkimin e kryetarëve në veri të jetë i drejtë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika