Kryetari i Klinës: Situata ende e rënduar, gjatë tërë natës ka pasur reshje shiu

Komuna e Klinës është duke u përballur me situatë të rënduar, si pasojë e vërshimeve nga reshjet e shiut

Gjendja pas reshjeve të mëdha të shiut, në komunën e Klinës, është ende e rënduar.

Kryetari i kësaj komune, Zenun Elezaj, për Portalin Dukagjini tha se kanë punuar tërë natën për ta menaxhuar situatën, e cila sipas tij është mjaft e rëndë.

Elezaj tha se shumë qytetarë i kanë evakuuar nga zonat e rrezikuara dhe, po ashtu, disa janë evakuuar vetë pa ndihmën e autoriteteve komunale apo qendrore.

Gjendja sipas tij mbetet kritike në qytet e edhe në fshatra të Klinës.

“Gjendja është e rënduar në qytet dhe në fshatra. Ka pasur gjatë tërë natës reshje. Jemi duke punu ende, kemi punu tërë natën. Disa qytetarë janë evakuuar vetë, disa kanë pasur nevojë për ndihmën tonë”, ka thënë ai.

Në njoftimin e mbrëmshëm të Qeverisë së Kosovës thuhej se në krahasim me komunat e tjera, komuna e Klinës mbetet me situatën më të rënduar nga vërshimet.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika