Kryetari i SBASHK-ut tani e sheh Kurtin si figurë e kolltukëve

Rrahmna Jashari

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), Rrahman Jasharaj, përmes një komunikate dërguar mediave është shprehur për kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, se, dikur i dukej si figurë emblemë, ndërsa tani si figurë e kolltukëve.

Jasharaj gjithashtu, i ka quajtur “tellallë” përkrahësit e Lëvizjes Vetëvendosje që e kanë fyer pas protestës së 8 prillit.

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës.

Po ashtu ka thënë se pavarësisht që Qeveria Kurti nuk ka dashur t’i analizojë kërkesat e as që gjeti kohë të merrej me to ata nuk do të tërhiqen nga mbrojtja e të drejtave të punëtorëve të arsimit.

“Në vend të kësaj tellallët e Kurtit me pafytyrësinë, e dëshmuar tani e sa muaj, hodhën fyerje e akuza ndaj protestuesëve, që ua lë në fytyrën e moralin e tyre, nëse e kanë”, është shprehur Jasharaj.

Jasharaj, gjithashtu komentoi edhe deklarimet e deputetëve për punëtoret e arsimit, duke thënë se deputetët Adnan Rrustemi e Mefail Bajçinovci kot shpifin e merren me ofshama e gënjeshtra sepse punëtorët e arsimit janë heronjë të kohës dhe atë e kanë dëshmuar nëpër vite e dekada.

“Vazhdoni me shpifje e rrena, por mos harroni se punëtorët e arsimit e kulturës do të vazhdojnë rrugëtimin e tyre me SBASHK-un dhe nuk do të jenë të pafytyrë, por mendimin e tyre do ta shprehnin lirshëm sa herë iu vjen koha përmes votës”, ka shkruar Jasharaj.

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologji dhe Inovacionit (MAShT), Arbërie Nagavci, për grevën e cila është paralajmëruar nga SBAShK-u, konsideron se nuk është koha për një gjë të tillë.

Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Kulturës, është duke kërkuar nga ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, që pas rritjes së çmimeve të disa artikujve esenciale, punëtorët në sistemin arsimor të marrin shtesa prej 100 eurosh nga muaji i ardhshëm.

Arbërie Nagavci, Ministrja e Arsimit

Mos plotësimi i kësaj kërkese sipas Sindikatës në fjalë mund të shkaktojë edhe veprime sindikale, pa përjashtuar këtu edhe grevat.

“SBASHK i është drejtuar ministres Nagavci që ajo ta ngritë në Qeveri dhe të aprovohet kërkesa e SBASHK-ut që nga muaji prill një shtesë prej 100 euro mbi pagat aktuale për të gjithë të punësuarit në sistemin arsimor dhe në shkencë e kulturë dhe kjo të vlej deri në kohën kur Ligji i pagave, pas dakordimit e marrëveshjes me SBASHK-un dhe sindikatat tjera të aprovohet dhe të nis së zbatuari”, thuhet në njoftimin e SBASHK-ut.

Tellallë ka qenë ai që ka lajmëruar me zë të lartë, në qendër apo në rrugët kryesore të qytetit për urdhrat dhe për vendimet e qeverisë, për lajmet dhe ngjarjet e rëndësishme.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika