Kryeziu – BE-së: Asociacioni nuk është ombrellë për legalizimin e strukturave paralele

"Së pari, nuk është një ombrellë për legalizimin e strukturave të krijuara në mënyrë të paligjshme dhe të njëanshme".

Përparim Kryeziu, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, i ka reaguar Bashkimit Evropian në lidhje me deklaratën e tyre për aksionin e fundit të Policisë së Kosovës në veri të vendit.

Sipas tij, deklarata e BE-së vërteton destruktivitetin e Serbisë në dialog, por është edhe ironike.

“Fatkeqësisht, deklarata vërteton vetëm destruktivitetin e Serbisë gjatë gjithë dialogut, p.sh. në takimet e fundit në Bruksel për Rregulloren e Bankës Qendrore për operacionet me para në dorë — që kanë dështuar pikërisht për shkak të qëndrimit të Serbisë, gjë që bie ndesh me propozimin e vetë BE-së.

Për më tepër, sundimi i ligjit nuk duhet të perceptohet si sjellje shkallëzuese. Është ironike që BE-ja të reagojë kundër veprimeve që janë në përputhje me sundimin e ligjit, kur misioni më i madh civil i BE-së quhet Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX)”, ka shkruar Kryeziu.

Ai ka deklaruar se thirrja e Shërbimit Evropian të Veprimit të Jashtëm (EEAS) që strukturat ilegale të trajtohen me Asociacion është “paraqitje mashtruese e asaj se si është menduar” Asociacioni.

Sipas tij, Asociacioni nuk është ombrellë për legalizim të strukturave të krijuara paralelisht dhe në mënyrë të paligjshme.

“Sugjerimi i EEAS në deklaratën e saj sot – që strukturat ilegale në Kosovë duhet të trajtohen dhe të zgjidhen me Asociacion – është paraqitje mashtruese e asaj që Asociacioni ishte menduar të ishte ndonjëherë. Së pari, nuk është një ombrellë për legalizimin e strukturave të krijuara në mënyrë të paligjshme dhe të njëanshme”, ka shkruar Kryeziu në X.

Në reagim e BE-së thuhet se ky veprim sjell tensione dhe e cenon normalizimin e marrëdhënieve përmes dialogut.

“Mbyllja dhe konfiskimi i këtyre zyrave pa njoftim apo koordinim paraprak dhe vetëm pak ditë pas takimit të fundit të Dialogut, e cila mbuloi edhe çështjen e objektit të Bankës së Kursimeve Postare, është përshkallëzuese dhe bie ndesh me frymën e normalizimit dhe dëmton mirëbesimin e Kosovës në arritjen e normalizimit të marrëdhënieve përmes dialogut”, thuhet në njoftim.

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika