Kryeziu demanton pretendimet e Kremlinit për “mercenarë nga Kosova në Ukrainë”

Sipas, Kryeziut, deklarata e Kremlinit janë propagandë e kulluar e mediave ruse, dhe Kosova kishte qenë e para që ka vendosur sanksione ndaj Rusisë, në përputhje me shtetet perëndimore

Perparim Kryeziu

Zëdhënësi i qeverisë së Republikës së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka demantuar pretendimet kreminlinit se në  luftë në mes të Rusisë dhe Ukrainës, ka mercenar nga Kosova

Kryeziu ka thënë se janë propagandë e mediave të Rusi të cilat i ka quajtur të pabaza.

“Ne tashmë i kemi përgënjeshtruar këto pretendime të paqëndrueshme. Është e qartë se kjo është pjesë e propagandës së intensifikuar ruse kundër republikës tonë demokratike, në një tentim për të justifikuar një akt të pajustifikueshëm agresioni kundër popullit të Ukrainës”, është përgjigjur zëdhënësi për “Kossev”.

Zëdhënësi i qeverisë ka theksuar se Kosovës është në përputhej të plotë më politikat e vendeve perëndimorë, sepse sipas tij, Kosova ka qenë e para që i është bashkuar masave restriktuese perëndimore ndaj Federatës Ruse.

Tutje ai treguar  se Kosova e ka bërë, “përzemërsisht kur i është bashkuar demokracive perëndimore dhe paqedashëse kundër agresionit të pajustifikuar rus kundër Ukrainës”.

“Ne iu bashkuam BE-së, ShBA-së, MB-së në vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë dhe kemi qëndruar në solidaritet me Ukrainën duke i pritur 20 gazetarë përmes një programi të sponsorizuar nga qeveria, gjashtë prej të cilëve tanimë janë në Prishtinë – dhe jemi zotuar për të pranuar deri në 5 mijë refugjatë ukrainas”, ka thënë mes tjerash zëdhënësi i qeverisë.

Ministri i Jashtme i Rusisë , Sergej Lavrov , nuk është hera e parë që lëshon këso akuzash pasi ka një kohë të gjatë që vazhdon me këso pretendimesh .

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika