Kryeziu: Kurti në SHBA do të ketë edhe takime politike

Përparim Kreyziu, zëdhënës i Qeverisë së Kosovës, ka thënë se kryeministri Albin Kurti do të qëndroj edhe për një javë në SHBA. Sipas tij, përveç takimeve me investitorë ekonomik, kryeministri i Kosovës do të takohet edhe me zyrtarë politikë të SHBA-së

Zëdhënësi i Qeverisë Përparim Kryeziu, kë deklaruar kryeministri Albin Kurti gjatë qëndrimit të tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), do të takohet edhe me zyrtarë politikë, senatorë e kongresmenë.

I ftuar në emisionin “Five” të Rtv Dukagjinit, Kryeziu ka thënë se këto takime janë paraprë që prej fillimi, dhe do të bëhen të ditura ditëve në vijim.

Ai bëri të ditur se edhe gjatë javës tjetër kryeministri Kurti do të qëndroj në SHBA, për t’u takuar sipas tij me investitor potencial, me mërgatën dhe zyrtarë politikë.

“Edhe gjatë javës së tjetër kryeministri Kurti do të qëndroj në  SHBA . Ai do të takojë përfaqësuesë e investitor të ndryshëm potencial, përfaqësues të  mërgatës si dhe përfaqësues politikë. Do të kthehet në Washtington, për takime me zyrtarë të senatit e kongresmenë dhe zyrtarë të tjerë”, ka deklaruar Kryeziu.

Perparim Kryeziu, zëdhënës i Qeverisë

I pyetur për themelimin e Komisionit hetimor parlamentar për energjinë, të kërkuar nga opozita, Kryeziu ka thënë se një komision i tillë nuk është kërkuar për të hedhur “dritë” argumente për keqpërdorime të mundshme. Sipas tij, Qeveria nuk ka bërë asnjë keqpërdorim në këtë sektor.

Në vazhdim, Kryeziu, ka bërë të ditur se pas takimit me Miroslav Lajçak dhe Petkoviç, ku është duke diskutuar për temën e energjisë dhe atë të targave,  zëvendëskryeministri Besnik Bislimi do të dalë me një deklaratë për ta njoftuar publikun për mbarëvajtjen e takimit.

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika