Ku do të mbahet festivali i këngës “Eurovizion” më 2023?

Organizatorët e festivalit të këngës "Eurovizion" kanë filluar mundësinë e mbajtjes së këtij festivali në Mbretërinë e Bashkuar pasi në Ukrainë nuk mund të mbahet për shkak të luftës që po zhvillohet

"Eurovizion"

Në vitin 2023, Festivali i Këngës “Eurovision” mund të mbahet në Mbretërinë e Bashkuar.

Para disa muajsh është përfolur se ky festival do të mbahet në vendin fitues në Ukrainë, por organizatorët e festivalit kanë vendosur që të mos mbahet aty për shkak të pushtimit rus që ende po vazhdon.

Në vitin 2022 në vendin e dytë në “Eurovizion” ka dalë Mbretëria e Bashkuara, prandaj organizatorët e festivalit kanë nisur mundësinë e mbajtjes së këtij festivali në Mbretërinë e Bashkuar.

Interesim për mbajtjen e festivalit kanë shfaqur qytetet Glasgo dhe Mançester, por ende asgjë nuk është konkrete.

Nikoqir të “Eurovision”-it mund të jenë edhe qytetet Lids, Liverpul, Njukesëll, Birmingam e të tjerë.

Ndërsa, qytetet që duan të jenë nikoqirë të festivalit Eurovizion duhet të dëshmojnë se kanë infrastrukturën e duhur për t’u mbajtur Eurovisioni.

 

Eurovision 2023 nuk do të mbahet në Ukrainë

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të...

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme. “Sepse nxënësit, mësimdhënësit...

Të fundit nga rubrika