Ku me honger mëngjes me pamje nga Bosfori, Stamboll

E keni parasysh mëngjesin e premtuar në Stamboll, tani keni mundësinë ta shijoni me ofertën e MAX TRAVEL 3 ditë shetitje në Stamboll

Mirësevini adhurues të Bosforit! Me siguri keni dëgjuar për këtë ngushticë legjendare, apo jo? Ju duhet të keni dëgjuar të paktën për historitë të cilat i percjell  Bosfori.

Epo, po ndërthurja e këtij vendi që është subjekt i miteve me një tjetër traditë të famshme turke? A ka ndonjë supozim këtu? Pse, sigurisht, është fjala për Mëngjesin Turk!

E keni parasysh mëngjesin e premtuar në Stamboll, tani keni mundësinë ta shijoni me ofertën e MAX TRAVEL 3 ditë shetitje në Stamboll.

Nëse jeni aq i emocionuar të zbuloni më shume rreth mengjeseve turke, le të vazhdojmë me shfaqjen, apo jo? Këtu janë disa nga restorantet më të mira për të shijuar mëngjesin turk me një pamje të mrekullueshme mbi Bosfor.

Mengjesi i shendetshem

1. The house café, Ortakoy

I hapur në vitin 2005 pikërisht pranë skelës Ortaköy, The Housé Cafe Ortaköy është një restorant shumë elegant me hyrjen, dy tarraca të mëdha dhe një sallë pritjeje.

House Cafe spikat ndër vendet e mëngjesit në Ortaköy me cilësinë e produkteve dhe shërbimeve.

Në The House Cafe, mund të shijoni një mëngjes unik me Bosforin, qoftë gjatë ditëve të javës apo në fundjavë, varietetet e mëngjesit ofrohen opsionalisht nga menyja.

2. Inc Bosphorus, Cengelkoy

Inci Bosphorus, restoranti i qetë dhe i freskët Çengelköy, i cili do të jetë një alternativë ndaj turmave të vendeve për të ngrënë mëngjes në bregun e Bosforit.

Djathë i bardhë Ezine, djathë tulum Izmir, djathë çerkez i tymosur, djathë kashar i vjetër dhe i freskët, krem ​​mjaltë, tahini-melasa, domate-kastravec, barishte të freskëta, ullinj, menemen ose vezë të skuqura, pastë, varietete buke, pjatë e nxehtë (sallam, djathë hallumi), pastë dhe çaj pa limit.

3. Oba Sultan Café Restaurant

Na lejoni t’ju prezantojm me konceptin më të mirë të shpikur ndonjëherë: Shuplakën e hapur. A mund të imagjinoni diçka më të mirë se ushqimi i pakufizuar? Nuk ka diqka më të mire!

Oba Sultan Café Restaurant është një nga vendet më të mira për një mëngjes të hapur në shuplakë. I vendosur në Balta Limanı, në vijën bregdetare të Bebekut, ky restorant ndodhet pikërisht pranë urës së Bosforit, duke ju ofruar një nga pamjet më të mira në të gjithë qytetin.

Ju rekomandojm të përfundoni mëngjesin tuaj të këndshëm me një filxhan kafe turke, duke përfituar më tej nga kjo pamje e pashoqe. Ju keni gjithashtu opsione të zonës së ngrënies së brendshme dhe të jashtme.

Të fundit nga rubrika