Ku me pi kafe turke në Stamboll?

Kafe në Stamboll, vetëm me ofertën e Max Travel 179 Euro 3 ditë shëtitje në Stamboll.

Pirja e një kafeje turke është një pjesë e jetës në Stamboll, dhe kafenetë e njohura të qytetit janë gjithmonë të mbushura me njerëz.

Pavarësisht nëse e shijoni sade (pa sheqer) ose şekerli (me sheqer), shija e guximshme e kësaj kafeje nuk harrohet lehtë.

Le të pimë një kafe turke në Stamboll se  Max Travel ka një super ofertë për shetitje në Stamboll.

Pavarësisht nëse jeni të etur për turke ose kandidat për disa vërtetim vërtet unike çaji turk, ky qytet i larmishëm kulturor ka diçka për të gjithë.

Këtu janë disa kafenetë më të mira në Stamboll që me do t’ju bëjë me atmosferat e vjedhur në sigurinë e zemrës dhe mjedisit.

1. Mandabatmaz

E vendosur në një rrugë përdorimi të ngushtë në Beyoğlu, Mandabatmaz ruan reputacionin e tij para kohe si një vend i njohur në Stamboll për të shijuar një filxhan kafe autentike turke.

Emri i tij përkthehet në “buallin nuk do të fundoset”, duke iu referuar shkumës shtesë mbi kafenë e saj, e cila është një pamje e shijes së tij të mirë.

Brenda, kuzhina e hapur lejon një aromë të hollësishme të mbyllë dyqanin e vogël në çdo kohë.

Dhe teknika e prodhimit të firmës së kafenesë, e cila konsiston në shtimin e ujit të nxehtë në një vend të ftohtë, është praktikuar që nga viti 1967.

2. Şark Kahvesi

Şark Kahvesi është një klasik i vërtetë në Stamboll dhe ka funksionuar për më shumë se gjysmë shekulli në Pazarin e Madh historik.

Dikur një vendstrehim i esnafëve (artizanëve) të pazarit, tani është një pikë e nxehtë për turistët që bëjnë pauza pazari. Brendësia është nostalgjike, e kompletuar me tavolina dhe karrige druri, mbulesa tavoline shumëngjyrëshe anadollake, antike dhe foto me korniza bardh e zi.

Kafja këtu gatuhet në zjarr me rërë dhe në cezve tunxhi.

E vendosur në një nga rrugët më të frekuentuara të Pazarit të Madh, kjo kafene është një vend i përsosur për të parë dhe për t’u çlodhur me një kapuçino dhe një shije turke përpara se të vazhdoni të eksploroni dyqanet.

3.Pierre Loti Café

E emëruar sipas poetit dhe shkrimtarit francez të shekullit të 18-të Pierre Loti – një dashnor i Stambollit që dikur jetonte në lagjen Eyüp ,kjo kafene ndodhet në majë të një kodre me pamje të mrekullueshme të Sarayburnu dhe Bririt të Artë.

Stafi këtu vesh rroba tradicionale osmane dhe shërben kafe në filxhanë të zbukuruar.

Zona e hapur në kodrën jashtë kafenesë, e cila mund të strehojë deri në 1400 persona, është e preferuara e turistëve, veçanërisht në muajt e verës.

4.Fazıl Bey’s Turkish Coffee

Fazıl Bey’s Turkish Coffee ofron një përvojë tradicionale kafeje në pazarin e gjallë Kadıköy. Duke u sjellë banorëve të Stambollit hitin e tyre të përditshëm të kafeinës që nga viti 1923, dyqani popullor është një nga më të vjetrit të qytetit dhe ka disa vendndodhje.

Dyqani komod dykatësh ka aparate kafeje antike me shkëlqim që bluajnë dhe pjekin markën e tij speciale.

Duke luajtur këngë që kapin thelbin e muzikës popullore turke, kjo kafene shërben një përzgjedhje të gjerë të shijeve të kafesë, duke përfshirë opsione më eksperimentale me mastikë ose kardamom.

5. Tarihi Bagdat Kuru Kahvecisi

Tarihi Bagdat Kuru Kahvecisi është një kafene shumë historike turke e vendosur në rrugë Badgat. Këtu mund të shijoni dhe shijoni kafen e shijshme turke si dhe ato me mastikë çamçakëz.

6. Bebek Kahve

Bebek Kahve është një kafene e bukur dhe një kopsht çaji/kafeje që ofron mëngjes të mrekullueshëm turk, çaj turk dhe kafe turke. Bebek Kahve operon për më shumë se 65 vjet.

kafe preferojnë të bëjnë një shëtitje ose vrap shëtitores bregdetare Bebek dhe më shumë pushojnë, të pinë çajin ose të turkut në shoqërinë e pamjes së bukur të panoramike të Bosforit në Bebek Kahve.

Kafe në Stamboll, vetëm me  ofertën e Max Travel  179 Euro 3 ditë në Stamboll.

Të fundit nga rubrika