Ku mund të përjetoj ‘katër stinë në katër ditë’?

Ka aq shumë vende të mrekullueshme që ju duhet patjetër të vizitoni gjatë një vizite në Kazakistan. Është e vështirë për të dalluar në mesin e tyre më të rëndësishme, por u përpoqëm për të krijuar listën nga vendet më të bukura të vlerës turistike

Kazakistani mund të jetë vendi më i madh pa dalje në det në botë, por brenda kufijve të tij do të gjeni liqene të qeta, duna rëre që këndojnë dhe kanione me erë.

Me mrekullitë natyrore, qytetet emocionuese dhe shumë sporte dimërore, vendi i Azisë Qendrore është i vendosur të bëhet destinacioni i ardhshëm i madh.

Pesë vitet e fundit të udhëheqjes së vendit është duke bërë gjithçka për të zhvilluar industrinë e turizmit. Shteti ka mundësi të pashtershme për turizmin ndërkombëtar në Kazakistan ka bërë të mbarë dhe për të sjellë të ardhura në buxhetin e shtetit. Kjo është lehtësuar nga çdo gjë: shumëllojshmëri të peizazheve natyrore, trashëgiminë e pasur kulturore, monumentet historike dhe zonat paprishur shkretëtirë në të cilën ajo shfaqet në bukurinë origjinale.

Kështu vitin e kaluar zhvillimi i turizmit pak më shumë se dy miliardë rubla janë ndarë në Kazakistan. Paratë e shpenzuara për ndërtimin e zonat turistik, infrastruktura dhe hotel cutting-edge me standardet më të larta evropiane. Sipas qeverisë së republikës, çdo vit numri i turistëve që zgjedhin Kazakistanin si një vend për pushimet e tyre janë rritur me rreth pesëmbëdhjetë për qind. Dhe vitin e kaluar kjo shifër ka arritur tashmë nivelin prej pesë milionë njerëz.

Dhe me Elena Rybakina që fitoi kampionatin Wimbledon për femra në fillim të këtij viti, vendi ka filluar të marrë më shumë vëmendje nga sportdashësit, siç shpjegon Talgat Amanbayev, Kryetari i Turizmit Kazakistan.

Kanion në Kazakistan

“Kazakistani ka qenë mikpritës i shumë ngjarjeve ndërkombëtare. Ne patëm Lojërat Dimërore Aziatike në vitin 2011, dhe pothuajse fituam Lojërat Olimpike Dimërore këtë vit, por ishim qyteti i dytë. Shpresojmë të aplikojmë sërish”, thotë ai.

A mund të shkoj për ski në Kazakistan?

Vendi priti Universiadën Dimërore 2017, lojëra dimërore për studentët e universitetit të moshës 17 deri në 28 vjeç. Kazakistani është i bekuar me shumë male dhe vendpushimi më i madh i skive Shymbulak mund të gjendet në malet Zailiyski Alatau, pak jashtë Almaty, qyteti më i madh i vendit. .

“Ne kemi 17 vendpushime skish. Tre prej tyre janë të nivelit të lartë”, vazhdon Amanbayev.

“Ne bëmë një fushatë në 2019 në Itali, duke thënë se ‘mund të marrësh një leje skijimi me çmimin e tre filxhanëve kafe dhe nuk ka radhë. Ndërsa në Evropë duhet të presësh në radhë të gjata, të presësh 30 minuta vetëm për të bërë një shpat.”

Megjithatë, nëse skijimi nuk është gjëja juaj, vendi do të presë gjithashtu Lojërat Botërore të Nomadëve në 2024. Konkursi është një vitrinë për sportet nomade në Azinë qendrore, ku shfaqen lojëra tradicionale si mundja me kalë, gjuetia me shqiponja dhe gjuetia me hark.

Ku mund të përjetoj ‘katër stinë në katër ditë’?

Përtej pistave të skive, Kazakistani është gjithashtu një domosdoshmëri për adhuruesit e natyrës . Nga prilli deri në mes të shtatorit, vendi u ofron turistëve mundësinë të përjetojnë katër stinë në katër ditë, pak jashtë Almaty.

“Almaty është një vend unik, është kryeqyteti ynë i mëparshëm. Është i rrethuar nga male, ka pesë parqe kombëtare brenda 30 minutash me makinë dhe ka një ndryshim të lartë të lartësisë, domethënë 3600 metra ndryshim,” shpjegon Amanbayev.

SONY DSC

“Dhe ajo që bën ky produkt i ri është që të çon në mal ku është -25 gradë Celsius, ka borë kudo, është ftohtë, ju jeni duke bërë snowboard, ski, patinazh .”

Ditën e dytë, vazhdon Amanbayev, do të zbresësh në liqenet ku do të përjetosh ‘pranverën’. Do të ketë ende pak borë, por edhe kullota dhe lule të egra gjithashtu .

“Dhe pastaj ditën e tretë do të çoheni në dunat tona të këndimit. Duna e kënduar është një shkretëtirë, një park kombëtar afër Almaty, dhe është shumë nxehtë, 36 gradë Celsius nxehtë,” shpjegon ai.

Thuhet se lëshojnë tingujt e një organi kur moti është i thatë, dunat e këndimit janë gjithashtu një vend i mrekullueshëm për të marrë pjesë në sporte aventureske si paragliding dhe rafting.

Për sezonin e katërt dhe të fundit të vjeshtës, turneu ju çon në kanionin Charyn , një nga më të mëdhenjtë në botë, ku kushtet mund të jenë me baltë dhe me shi, por pamjet dhe formacionet shkëmbore janë spektakolare.

Kanioni Charyn

Turizmi i bazuar në komunitet në Kazakistan

Nëse po kërkoni diçka pak më ndryshe dhe dëshironi të njiheni me vendasit, atëherë turizmi i bazuar në komunitet mund të jetë për ju.

“Kjo është diçka e re, diçka që u shfaq gjatë COVID,” shpjegon Amanbayev.

“Imagjinoni një vend lart në male, ndoshta një orë me makinë larg nga Almaty. Ka një fshat, me një popullsi shumë të vogël, ndoshta 2000 banorë. Shumica prej tyre punojnë si taksistë ose punëtorë në qytet dhe më pas kthehen në një fshat,” vazhdon ai.

“Por ka një liqen të bukur atje apo jo? Gjatë kohës së COVID njerëzit filluan ta vizitojnë këtë liqen . Dhe për shkak të kërkesës së madhe, kishte mungesë hotelesh. Kështu banorët vendas filluan të marrin me qira apartamentet e tyre si hapësira bashkëjetese.”

Ndërsa kërkesa për hotele u rrit, banorët vendas të fshatit Saty, i cili ndodhet në bregun e liqenit Kolsai, filluan t’i kthenin shtëpitë e tyre në bujtina. S’kaloi shumë, fshati krijoi një grup të komunitetit Whatsapp dhe vendasit filluan të punojnë së bashku për të organizuar përvoja, të tilla si kalërimi, për turistët që vizitojnë.

“Dhe gjëja interesante është se ata filluan të kujdeseshin për qëndrueshmërinë, filluan të pastronin territorin, të kujdeseshin për liqenin, të kujdeseshin për natyrën , të gjitha vetë.

“Sepse kjo u bë biznesi i tyre. Njerëzit pushuan së punuari në qytet, tani të gjithë të rinjtë filluan të punojnë në fshat, sepse këto janë para të mira.”

Si rezultat, një fshat që kishte katër hotele dhe katër bujtina në vitin 2019, kishte 178 bujtina dhe 88 hotele në vitin 2021.

“Është bërë një gjë e nxehtë,” thotë Amanbayev.

“Ajo shkon së bashku me historinë e qëndrueshmërisë dhe përfshin shumë pak qeveri. Thjesht njerëzit marrin përgjegjësi dhe e shohin turizmin jo si një hobi, por si një mënyrë jetese.”

Përfundim

Edhe një herë po e përsëris se Kazakistani ka diçka për të treguar mysafirët, kështu ata që vijnë këtu Daredevils, të gatshëm për të marrë mundësinë për të përjetuar magjinë e këtyre vendeve të lashta dhe të bukura.
Nëse ju doni të përjetojni çudi, eksitim dhe disa të veçanta, pickimi, ndjenjën e gëzimit, vizitojeni këtë vend pikërisht këtu. Askund tjetër në botë nuk do të ketë një shans për të prekur dhe shijuar diçka si kjo.

Të fundit nga rubrika