“Kudo dhe kurdo që kërkon populli ndihmë, ne jemi të gatshëm të intervenojmë”, pjesëtari i FSK-së tregon për gjetjen e veturës që ra Lepenc

"Por, kur janë në pyetje populli, kudo që kukohet ndihmë njësia jonë e kërkim-shpëtimin toga në ujëra jemi të gatshëm ku do që ka të nevojë të intervenojmë. Edhe pse pjesëtarët pjesëtarë rrezikohen në ujë, siç ka qenë ajo pjesë (dje) për shkak të reshjeve të mëdha të shiut që kanë ndodhur këto ditë dhe ka pasur një ngritje të Lepencit"

“Kudo dhe kurdo që kërkon populli ndihmë, ne jemi të gatshëm të intervenojmë”, pjesëtari i FSK-së tregon për gjetjen e veturës që ra Lepenc

Albion Qollaku, pjesëtar i FSK-së në emisionin “FIVE” në RTV Dukagjini ka treguar për operacionin e kërkim-shpëtimit gjatë ditës së diel në Maqedoninë Veriut, ku një veturë me traga të Kosovës kishte rënë në lumin Lepenc.

Edhe vetë Qollaku ishte pjesëmarrës në këtë operacion, i cili theksoi se kur është në pyetje populli janë të gatshëm të intervenojnë kurdo dhe kudo herë.

“Por, kur janë në pyetje populli, kudo që kukohet ndihmë njësia jonë e kërkim-shpëtimin toga në ujëra jemi të gatshëm ku do që ka të nevojë të intervenojmë. Edhe pse pjesëtarët pjesëtarë rrezikohen në ujë, siç ka qenë ajo pjesë (dje) për shkak të reshjeve të mëdha të shiut që kanë ndodhur këto ditë dhe ka pasur një ngritje të Lepencit”, ka thënë Qollaku.

Më tej, Qollaku ka treguar për se si është identifikuar vetura me targa të Kosovës dhe vështirësitë që kanë hasur në këtë operacion.

“Edhe pse ka pasur vështirësi tepër, por, për fat të mirë në fatkeqësi ndodhi që nuk zgjati operacioni shumë edhe pse ishte shumë i vështirë. Nga vendi ku ka ra ne lum vetura, rreth 100 ose 150  metra më tutje është gjetur vetura. Mënyrë se si është identifikuar edhe për shkak të ujit ka qenë shumë vështirë, rrjedha ka shumë tepër e shpjet, por, fati u identifikua nga anija duke lëviz dhe rastësisht e ka indentifiku vetura.  Makina ka qenë e fundosë në vendin ku ka qenë thellësia e lumit rreth 3 metra”, ka treguar Qollaku.

Ndërkaq, pas më shumë se 24 orë kërkimesh, nga ujërat e lumit Lepenc gjatë orëve të pasditesh të së dieles është nxjerrur vetura me tre trupa të pajetë të familjes Pacolli nga Kosova, e cila pas aksidentit të së shtunës kishte rënë në këtë lum, njofton KlanM.

Siç u raportu nga vendngjarja, tre trupat e pajetë ishin gjetur në pjesën e pasme të veturës, që do të thotë se kishin bërë përpjekje të dalin nga makina, por fatkeqësisht nuk ia kishin dalë.

Shija e redaktorit

Dita e Presidentit, Osmani me familjen e saj e shënon...

24 maji është Dita e Presidentit. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo ditë është vendosur nga presidenti historik, Ibrahim Rugova. Osmani ka thënë...

“Në burgun e Dubravës kemi fjetur në qiell të hapur...

Ndonëse këmba e ushtarëve të NATO-s ende nuk kishte shkelur në Kosovë, vëzhguesit e tyre nga ajri e toka po mblidhnin informacione për terrorin...

“Dukagjini” dhe “Pearson Education” rrisin standardet në arsim, organizojnë trajnim...

Shtëpia botuese “Dukagjini”, në bashkëpunim me “Pearson Education”, organizojnë trajnimin njëditor të titulluar “Breathing New Life Into Our Lessons” për mësimdhënësit/et e gjuhës angleze....

Të fundit nga rubrika