Kuleba takon Sekretarin e SHBA-së, Antony Blinken

Antony Blinken e ka siguruar Kulebën se ndihmat ushtarake janë rrugës për në Ukrainë

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, ka bërë të ditur se është takuar me Sekretarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Antony Blinken në Berlin, dhe vuri në dukje se më shumë armë dhe ndihma të tjera janë rrugës për në Ukrainë.

Të dielën, në takimin në Berlin, Kuleba do të informojë ministrat e jashtëm të NATO-s mbi situatën në terren në Ukrainë.

Ai ka shkruar në Twitter se kanë rënë dakord të punojnë ngushtë së bashku për të siguruar që eksportet e ushqimit ukrainas të arrijnë te konsumatorët në Afrikë dhe Azi. Ai ka thënë se është mirënjohës ndaj Sekretarit Blinken dhe SHBA-së për udhëheqjen dhe mbështetjen e palëkundur të tyre.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Ned Price, ka thënë se Sekretari Blinken dhe Ministri i Jashtëm Kuleba kanë diskutuar për ndikimin e veprimit ushtarak rus në Ukrainë, duke përfshirë sigurinë globale të ushqimit. Price ka thënë se sekretari përcolli detaje në lidhje me këstin e fundit të ndihmës amerikane për sigurinë, për të forcuar mbrojtjen e Ukrainës.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Kurti për mospraninë e Vuçiqit në Berlin: S’e di pse...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas Samitit në Berlin, ka folur për mospraninë e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Serbia, në këtë samit, është përfaqësuar...

Ekspozohen 110 piktura të Rexhep Selimit

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi ka dërguar nga Haga rreth 110 piktura të cilat me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës janë...

Të fundit nga rubrika