Kumnova dorëzon kallëzim penal ndaj Veljko Odalloviqit për krime lufte në Kosovë

Udhëheqësja e shoqatës "Thirrjet e Nënave" ka ngritur akuzë kundër Veljko Odalloviqit dhe kërkon hetimin dhe ndjekjen e tij nga Prokuroria Speciale e Kosovës për përfshirjen në krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit

Udhëheqësja e shoqatës “Thirrjet e Nënave”, Nesrete Kumnova.

Nesrete Kumnova, udhëheqësja e shoqatës “Thirrjet e Nënave,” ka dorëzuar një kallëzim penal në Prokurorinë Speciale të Kosovës kundër Veljko Odalloviqit.

Veljko Odalloviqi, i cili gjatë kohës së luftës kishte pozitën e kryetarit të Qarkut të Kosovës dhe aktualisht mban postin e kryetarit të Komisionit të Qeverisë së Serbisë për personat e zhdukur, sipas Kumnovës, akuzohet për kryerjen e veprave penale të krimeve të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit.

Kumnova lajmin e ka bërë të ditur në një postim në Facebook dhe ka shprehur bindjen se Odalloviqi duhet të përgjigjet për krimet që janë kryer nga forcat e Serbisë gjatë luftës në Kosovë.

Ajo gjithashtu ka theksuar se duhet të përgjigjet për krimet e luftës e jo të kujdeset për zbardhjen e tyre.

“Veljko Odalloviq, që gjatë luftës në Kosovë ishte kryetar i Qarkut të Kosovës dhe aktualisht mban pozitën e kryetarit të Komisionit të Qeverisë së Serbisë për persona të zhdukur, dyshohet se është i përfshirë dhe mban përgjegjësi komanduese për kryerjen e veprave penale të krimeve të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit. Veljko Odaloviq duhet të japë përgjigje për krimet e kryera nga forcat e Serbisë gjatë luftës në Kosovë e jo të mbajë përgjegjësi për zbardhjen e tyre”, ka shkruar ajo.

Postimi i saj në rrjetin social Facebook.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika