Kupina: Deklaratat e Çitakut janë absurde, Presidentja ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me institucionet dhe Qeverinë

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku ka kritikuar heshtjen e Presidentes Osmani lidhur me vërshimet në vend. Ndërkaq, këshilltari i Presidencës, Bekim Kupina i ka quajtur ‘absurde’ deklaratat e Çitakut gjersa ka thënë se për dallim nga ajo, Presidentja e vendit e di shumë mirë edhe kush janë qytetarët e Republikës së Kosovës, por edhe ku janë kufijtë e vendit

Këshilltari i Presidencës, Bekim Kupina ka thënë se Presidenca e Republikës së Kosovës ka qenë vazhdimisht në kontakt me institucionet relevante lidhur me vërshimet e shiut në komunat e Kosovës, e krahas kësaj, edhe me Qeverinë.

Pas kritikave të nënkryetares së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Vlora Çitaku drejtuar Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani për heshtjen e saj pas vërshimeve nga shiu në komunat e Kosovës, një reagim ka ardhur nga vet këshilltari Kupina.

“Që nga dita e djeshme, Presidenca vazhdimisht ka qenë në kontakt me institucionet relevante për t’u siguruar se ekziston mobilizim i plotë për t’u dalë në ndihmë qytetarëve të prekur nga vërshimet në komunat e Republikës së Kosovës. Presidentja poashtu ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me Qeverinë në mënyrë që të vlerësohet dëmi i bërë dhe të minimizohen pasojat në ekonomi familjare, biznese dhe në bujqës”, ka deklaruar ai.

Krahas kësaj, Kupina i ka quajtur ‘absurde’ deklaratat e Çitakut gjersa ka thënë se për dallim nga ajo, Presidentja e vendit e di shumë mirë edhe kush janë qytetarët e Republikës së Kosovës, por edhe ku janë kufijtë e Republikës së Kosovës.

‘Presidentja çdo ditë punon për qytetarët e Republikës, ndaj deklaratat absurde, siç është kjo e znj.Çitaku sot, tregojnë se ka të tillë që pikërisht kur duhet të mbrohet interesi qytetar, nxiten nga interesa të ngushta me qëllim që ta sulmojnë Presidenten. Për dallim nga znj.Çitaku, Presidentja e vendit e di shumë mirë edhe kush janë qytetarët e Republikës së Kosovës, por edhe ku janë kufijtë e Republikës së Kosovës.Presidentja Osmani, gjithnjë është me qytetarët dhe punon gjithnjë për interesin e qytetarëve dhe të shtetit!’, ka deklaruar ai.

Përmes një postimi në Facebook, Çitaku ka thënë se dëmet për familjet e zonave të prekura duken të jenë shumë të mëdha dhe një fjalë e presidentes, sipas saj, ka munguar.

“Në një gjendje edhe ashtu të rënduar ekonomike për të gjithë qytetarët e Kosovës, banorët e Skenderajit, Mitrovicës, Klinës dhe Istogut u goditën edhe nga vërrshimet. Dëmet për familjet e zonave të prekura duken të jenë shumë të mëdha. Fole ndonjë fjalë Presidente. Qytetarë të Republikës sonë janë edhe ata. Shpresoj që institucionet të mobilizohen dhe banorët e zonave të prekura nga vërrshimet të ndihmohen financiarisht”, ka deklaruar ajo.

Vërshimet e së enjtes kanë përfshirë vende të tëra të rajonit, ndër të cilat, më e prekura ishte ajo e Skenderajt. Kjo e fundit ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme.

Disa nga komunat janë vizituar nga kryeministri Kurti, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe ministri i MAPL-së, Elbert Krasniqi.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika