Kur mund të kthehen çmimet e energjisë në nivelet e para luftës në Ukrainë?

Gjigandi italian i energjisë që shet energji në më shumë se 70 milionë shtëpi dhe biznese në mbi 30 vende, ka thënë se ulja e çmimeve varet nga burimet e reja të energjisë si burimet e rinovueshme dhe pompat e nxehtësisë

Kompania Enel po rrit prodhimin e paneleve diellore për të prodhuar energji elektrike si ato që përdoren në uzinën e saj në Serre, Itali

“Do të duhen vite” për t’i kthyer çmimet e energjisë në nivelet e para luftës në Ukrainë, ka deklaruar shefi i një prej firmave më të mëdha të energjisë në botë.

Francesco Starace i kompanisë “Enel”, ka thënë se ulja e çmimeve varet nga burimet e reja të energjisë si burimet e rinovueshme dhe pompat e nxehtësisë.

Qeveritë në të gjithë Evropën po shpenzojnë miliarda për të ndihmuar biznesin dhe familjet të përballojnë faturat e energjisë.

Ata po përpiqen gjithashtu të sigurojnë furnizime të reja.

Starace ka thënë se kompania, e cila prodhon dhe shpërndan energji elektrike dhe gaz, u përpoq të mbronte 20 milionë klientët e saj evropianë nga paqëndrueshmëria e tregut të energjisë këtë vit.

Ai bëri çmos për t’iu përmbajtur kontratave me çmim fiks që kishte rënë dakord, tha ai.

Thyerja e besimit të klientit do të shkaktonte dëm më të madh në firmë sesa një goditje në rezultatet e një viti, ka thënë ai.

Francesco Starace, shef i kompanisë Enel

Gjigandi italian i energjisë shet energji në më shumë se 70 milionë shtëpi dhe biznese në mbi 30 vende.

Por kompania Enel po planifikon të largohet nga shumë prej këtyre vendeve pasi fokusohet në energjinë e rinovueshme dhe të bëhet neutral ndaj karbonit deri në vitin 2040.

Ajo gjithashtu dëshiron të shkurtojë borxhet e saj të mëdha prej rreth 63 miliardë dollarë.

Ajo po investon shumë në prodhimin e paneleve diellore pasi zgjeron një fabrikë ekzistuese në Siçili dhe ndërton një të re në ShBA.

Rritja e çmimeve të energjisë ka qenë kontribuesi më i madh i inflacionit dhe krizës së kostos së jetesës në Mbretërinë e Bashkuar, ShBA dhe eurozonë.

Kriza globale energjetike e shkaktuar nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia “tregoi shumë qartë se si varësia nga një burim i vetëm energjie është e rrezikshme për Evropën”, është shprehur Starace.

E ardhmja do të jetë “jashtëzakonisht e dekarbonizuar” dhe do të varet nga energjia bërthamore dhe e rinovueshme, ka thënë ai për BBC.

Megjithatë, kjo zhvendosje drejt burimeve të rinovueshme ka gjithashtu rreziqe.

Foto ilustrim

Në korrik, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë kishte deklaruar se dominimi i Kinës në prodhimin e turbinave diellore dhe me erë krijon “sfida të mundshme që qeveritë duhet të adresojnë”.

Starace ka thënë se Perëndimi ka qenë tepër i mbështetur në Kinë për burimet e rinovueshme dhe mallra të tjera.

“Duhet të ndodhë njëfarë ribalancimi sepse është i shëndetshëm,” ka thënë ai, kur u pyet për tensionet gjeopolitike që ndërhyjnë në furnizimet me energji.

Sipas ti, kjo ka ndihmuar në nxitjen e investimit të Enel-it në panelet diellore, megjithëse zgjerimi i fabrikës siciliane do të plotësojë ende vetëm 10 për qind të nevojave të Evropës.

Udhëheqësit politikë kanë pranuar gjithashtu se Evropa duhet të marrë energjinë e saj nga më shumë vende .

Ndërsa, sipas Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë , BE-ja dhe vendet e saj anëtare kanë nënshkruar 56 marrëveshje energjetike me 23 vende këtë vit.

Ndër më të fundit ishte një marrëveshje 15-vjeçare për Gjermaninë për të marrë gaz natyror të lëngshëm (LNG) nga Katari përmes një kontrate me ConocoPhillips.

Shija e redaktorit

FSK publikon momentin kur shpëtohet vajza 2 vjeçare në Turqi...

Ekipi i Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK), i cili është dërguar në Turqi për ndihmë pas tërmetit, e ka shpëtuar një vajzë dyvjeçare. Ata...

Skuadra e dytë në operacionin e kërkim-shpëtimit nga Shqipëria mbërrin...

Skuadra e dytë e Shqipërisë në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti, tashmë ka arritur në Turqi. Kështu ka njoftuar kryeministri i...

Grupi parlamentar i SPD-së miraton në Bundestag letërqëndrimin për anëtarësimin...

Deputeti gjermano-kroat, Josip Juratoviq, nga Grupi parlamentar i SPD-së së Bundestagut gjerman, ka njoftuar se më 7 shkurt është miratuar dokumenti në mbështetje të...

Më të lexuarat

Kush është Dibran Hoxha, i dënuar 16 herë për vepra...

Pronari i lokalit “Kobra City”, Dibran Hoxha, i cili është i dyshuari kryesor për vrasjen e 31- vjeçarit nga Kukësi i Shqipërisë, është emër...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Sa është e rrezikuar Kosova nga tërmetet, çfarë cilësie kanë...

Tërmete si ky i fundit në Turqi me fuqi 7.8 shkallë të Rihterit, sipas ekspertëve duhet të jenë mësim edhe për Kosovën. Shemsi Mustafa, udhëheqës...

Të fundit nga rubrika