Kur përfundojnë bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë? Flet Muja

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja ka sqaruar se si Qeveria e Kosovës është interesuar për ta arritur marrëveshjen përfundimtare me Serbinë

Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje, Armend Muja, ka folur se a është dorëzuar kryeministri i Kosovës Albin Kurti kur është arritur marrëveshja për targat e paligjshme “KM”,  Muja ka thënë se Qeveria e Kosovës ka pasur dy qëllime  ku i  “pari ka qenë që të anulohen targat e paligjshme të  Serbisë, edhe dyta ka qenë vendimi Qeverisë që  deri në mars të vitit 2023 që në mënyrë të përshkallëzuar të fillojë edhe gjobitja”.

Sipas Mujës kërkesë e Qeverisë Kurti II, kishte qenë që të fillojë normalizimi i marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Kërkesa e Kosovës ka qenë që të fillojë urgjencë trajtimi i planit franko-gjerman siç kishte qenë në shtatorë të këtij vitit, edhe ajo që ne jemi pajtuar është të tërhiqemi nga gjobitja”, ka  deklaruar Muja.

“Diskutimet [për marrëveshjen përfundimtare] do të fillojnë menjëherë sipas deklaratës edhe do të përfundojnë me takimin e Grupit Special për normalizim edhe prezantohen zakonisht prezantohen  midis 23 mars edhe një prill të vitit 2023”, ka shtuar ai.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika