“Kur sportistët serbë garojnë në Lojërat Mesdhetare në Kosovë”, Vela i reagon Komitetit Olimpik të Serbisë

"Kur atletët serbë garojnë në Lojërat Mesdhetare në Kosovë” në vend të thirrjes shoviniste të luftës të lyer me llak në të gjithë Serbinë!"

Blerim Vela, Shef i Kabinetit të Presidentes, foto Telegrafi.

Komitetit Olimpik të Serbisë i ka raguan në mënyrë interesante, Blerim Vela, shefi i kabinetit të presidentes, Vjosa Osmani.

Vela shprehjen fashiste që serbët e kanë përdoru kohëve te fundit “Kur ushtria serbe të kthehet në Kosovë” e ka zëvendësuar me “ Kur sportistët serbë garojnë në Lojërat Mesdhetare në Kosovë”.

“Mendoj se ka më shumë kuptim të thuash:

“Kur atletët serbë garojnë në Lojërat Mesdhetare në Kosovë” në vend të thirrjes shoviniste të luftës të lyer me llak në të gjithë Serbinë!”, ka shkruar Vela,

Ky reagim i Velës erdhi pasi Komiteti Olimpik i Serbisë, kundërshtoi vendimin e Asamblesë së Përgjithshme të Komitetit Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare (ICMG), që Lojërat Mesdhetare 2030 të mbahen në Kosovë.

“Në Kuvendin e sotëm pa lajmërim paraprak për delegatët është paraqitur dhe ka folur Albin Kurti. Komiteti Olimpik i Serbisë ka reaguar ashpër dhe insistoi që vendimi për pritjen e MI 2030 të merret pas Lojërave Olimpike të vitit 2024, gjë që është praktikë në këto raste. Kryesia e ICMI-së refuzoi ta votojë këtë propozim të Serbisë dhe kështu delegatët i vuri para një fakti të kryer”, thuhet në njoftimin e tyre.

Gjatë ditës së premte Asambleja e Përgjithshme e Komitet Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare (ICMG). Kandidatura e Kosovës ka marrë 58 vota pro, pra shumicën dërmuese të votave të të pranishmëve, derisa shtatë ishin kundër. Kështu, Kosova do të jetë nikoqire e Lojërave Mesdhetare 2030.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika