Kurti bën homazhe te varrezat e vëllezërve Bytyqi

Kurti ka përkujtuar dy nga luftëtarët e shumtë të Kosovës kundrejt luftës së vitit '99 , me Serbinë

Edhe pse po vazhdon të qëndrojë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, së fundmi, Kurti ka bërë homazhe te varrezat e vëllezërve Bytyqi.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nuk do të ndalet së kërkuari drejtësinë për vëllezërit e vrarë në vitin 1999, nga forcat serbe.

“I kam bërë nderimet e mia Agronit, Mehmetit dhe Yll Bytyqit, tre heronjve të vrarë nga Serbia pas luftës. Sakrifica, patriotizmi, humanizmi – këto janë vlerat e ilustruara nga vëllezërit Bytyqi dhe UÇK-ja dhe që e përcaktojnë Kosovën si shtet. Nuk do të pushojmë derisa autorët të përballen me drejtësinë”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Tre vëllezërit Bytyqi në prill të 1999-ës kishin udhëtuar nga Amerika për në Kosovë për t’iu bashkuar batalionit “Atlantiku” të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pranë të cilit luftuan deri në përfundim të luftës.

Vëllezërit Bytyqi u arrestuan më 23 qershor të vitit 1999. Pas arrestimit vëllezërit ishin akuzuar për kalim ilegal të kufirit, ku Gjykata për Kundërvajtje në Prokuplje të Serbisë i kishte dënuar me 15 ditë burgim.

Pas vuajtjes së dënimit prej 15 ditëve burgim, vëllezërve Bytyqi ishin zhdukur.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika