Kurti: Diaspora e Kosovës e ka pasuruar vendin në mënyra të panumërta

Kryeministri, Albin Kurti, ka theksuar se diaspora e Kosovës ka kontribuar në pasurimin e vendit në shumë mënyra të ndryshme. Ai ka përmendur disa nga këto mënyra, duke përfshirë avokimin kundër gjenocidit, sigurimin e mbështetjes financiare

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se diaspora e Kosovës e ka pasuruar vendin tonë në mënyra të ndryshme.

Kurti ka shprehur nderimin e tij për inaugurimin e Forumit “Ulpiana”, duke e cilësuar si një iniciativë të rëndësishme që eksploron bashkëpunimin inovativ mes qeverisë dhe diasporës.

“Diaspora e Kosovës e ka pasuruar vendin tonë në mënyra të panumërta: avokimi kundër gjenocidit, sigurimi i mbështetjes financiare, shkëmbimi i aftësive të tyre të gjera etj. I nderuar për inaugurimin Forumit ‘Ulpiana’, i pari i këtij lloji, duke eksploruar bashkëpunimin inovativ qeveri-diasporë”, ka shkruar Kurti në X.

Kurti, gjatë fjalimit të tij, ishte cak i një aksioni simbolik të aktivistëve të PSD-së.

Ata ia ndërprenë fjalimin Kurtit, duke ia lëshuar në zmadhues disa deklarime të tij ku e mohonte Asociacionin ose “Zajednicën”. Gjithashtu, gjatë fjalimit të Kurt,i aktivistja e PSD-, Donjeta Demolli, po mbante një parullë ku shkruante “Pe do pushtetin, pe bën Zajednicën”.

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika