Kurti e Gërvalla marrin pjesë në takimin e Grupit Koordinues për anëtarësimin e Kosovës në KE

Siç thuhet në njoftim, takimi pritet të nisë nga ora 09:30, të premten

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, do të marrin pjesë në takimin e parë të Grupit Koordinues për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin Evropian.

Ky takim pritet të nisë nga ora 09:30 të premten.

I njëjti do të mbahet në ndërtesën e Qeverisë.

Në maj të vitit të kaluar, Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës, aplikim ky i dorëzuar nga ministrja Gërvalla.

Para tre muajsh, kjo e fundit informoi se Komiteti i Ministrave me më shumë se 2/3 e votave të shteteve anëtare vendosi në favor të përmbylljes së etapës së parë të anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës.

Këshilli i Evropës është një organizatë ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, demokracinë dhe sundimin e ligjit në Evropë.

I gjendur me seli në Francë, KE mbron lirinë e fjalës, barazinë e minoritetet në vendet anëtare të saj.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika