Kurti e Vuçiq konfirmojnë pjesëmarrjen, BE jep detaje për takimin e ardhshëm në Ohër

Takimi midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nën ndërmjetësimin e zyrtarëve të lartë evropianë, Josep Borrell dhe Mirosllav Lajçak. Bruksel, 27 shkurt 2023.

Tashmë edhe zyrtarisht është konfirmuar 18 marsi si data e takimit në Ohër, në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuciq.

Takimi i cili do të zhvillohet në kuadër të dialogut, pritet të diskutohet për planin e zbatimit të marrëveshjes të propozuar nga BE.

Sipas njoftimit të BE-së, Kuti dhe Vuçiq e kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre.

Në njoftimin e tyre thuhet edhe se së pari përfaqësuesi i Lartë dhe përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajçak, do të zhvillojnë takime të veçanta me Kurtin dhe Vuçiq, dhe pastaj do të pasojë edhe takimi i përbashkët trepalësh.

“Përfaqësuesi i Lartë dhe përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajçak, do të zhvillojnë takime të veçanta me liderët, pasuar nga një takim i përbashkët trepalësh. Takimi do të fokusohet në finalizimin e Aneksit Zbatues të Marrëveshjes së BE-së për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, thuhet në njoftim.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika