Kurti e Vuçiq përballë njëri-tjetrit në Forumin Ekonomik në Zvicër

Kryeministri Kosovës, Albin Kurtin dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, sot (e mërkurë), janë duke u përballur në panelin për Ballkanin Perëndimor në Davos

Foto nga takimi i Kurtit dhe Vuçiqit në Davos të Zvicrës/ Foto: Qeveria e Malit të Zi-Twitter

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është duke marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, janë duke marrë pjesë në tryezën e quajtur “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor” që ka nisur sot në orën 07:30.

Në këtë tryezë, e cila është duke u mbajtur në margjinat e Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës, krerët e dy vendeve fqinje janë duke u përballur si pjesë e panelit.

Fotografi nga ky takim janë publikuar nga Qeveria e Malit të Zi, ku prezent është edhe kryeministri Dritan Abazoviq.

“Nis takimi në nivel të lartë i kryeministrit Dritan Abazoviq, së bashku me liderë rajonalë dhe evropianë nga bota e politikës dhe biznesit, si dhe përfaqësues të shumë organizatave ndërkombëtare, në Forumin Ekonomik Botëror në Davos”, thuhet në njoftim.

Në agjendën e publikuar nga Banka Evropiane për Investime, është bërë e ditur se në takim do të jetë e pranishme edhe nënkryetarja e këtij institucioni, Gelsomina Vigliotti.

Kryeministri Abazoviq, gjatë pjesëmarrjes në Forumin Ekonomik Botëror, ka takuar Vuçiqin ku ka deklaruar se shteti malazez po bën çdo përpjekje për të promovuar një politikë të bashkëpunimit rajonal, pajtimit, bashkëjetesës më të mirë ekonomike në Ballkanin Perëndimor.

“Marrëdhëniet me Serbinë janë prioritet – ne jemi të gatshëm për bashkëpunim intensiv në të gjitha fushat me interes të përbashkët” ka shkruar Abazoviq në rrejtin social Twitter, trasnmeton Portali D.

Gjithashtu, Abazoviq ka takuar edhe presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski.

Nga ky takim është shprehur gatishmëria për avancimin e marrëdhënieve të përgjithshme bilaterale ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi, duke theksuar mundësitë potenciale për forcimin e bashkëpunimit ekonomik.

Ata kanë rikonfirmuar përkushtimin e tyre për stabilitetin, sigurinë dhe prosperitetin rajonal, përmes forcimit të vazhdueshëm të proceseve demokratike dhe partneritetit të zgjeruar ndërkombëtar.

Pas vizitës së tij në Shtetet e bashkuara të Amerikës, kryeministri Kurti tashmë po qëndron për vizitë zyrtare në Zvicër që nga dita e hënë.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika