Kurti fton mërgatën shqiptare në Turqi për investime në Kosovë

Kryeministri Albin Kurti ka ftuar mërgatën shqiptare në Turqi të vijnë në Kosovë për hulumtim tregu e investime

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar dhe ka bashkëbiseduar me mërgatën shqiptare që jeton dhe vepron në Turqi, përfshirë studentë e përfaqësues të shoqatave të ndryshme nga Izmiri, Bursa, Manisa e Stambolli.

Siç bën të ditur Zyra për Media e Kryeministrisë, Kurti ka folur për “progresin, zhvillimet dhe qeverisjen në këto më shumë se tre vjet”. Sipas Kurtit, indikatorët ekonomikë tregojnë që “ka rritje dyfish të investimeve të huaja dhe eksporteve, rritje të të hyrave tatimore prej 2/3 pa e ndërruar politikën fiskale dhe niveli i punësimit, sidomos të rinjtë”.

Kreu i Qeverisë iu ka bërë thirrje mërgatës shqiptare që të vijnë në Kosovë për të hulumtuar tregun dhe për të investuar.

“Kryeministri gjithashtu veçoi arsyet se pse Kosova ofron një mjedis të favorshëm për investime, përfshirë këtu çmimin e lirë të energjisë elektrike, fuqinë punëtore profesionale, besimin në institucionet publike, politikat fiskale dhe faktin që Kosova së fundmi ka marrë vlerësimin e saj të parë kreditor sovran nga Fitch Rating. Me këtë rast, ai u bëri thirrje që të vijnë në Kosovë, të hulumtojnë mundësitë që ofron vendi ynë dhe të investojnë, teksa shprehu mirënjohjen e tij për kontributin e vazhdueshëm e të rëndësishëm të mërgatës sonë në Turqi, sa në ruajtjen e raporteve të mira, aq edhe në krijimin e urave të bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Turqisë”, thuhet në komunikatë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika