Kurti fton në takim përfaqësuesit politikë nga Lugina e Preshevës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do t’i takojë përfaqësuesit politik nga Lugina e Preshevës, një javë pas mbajtës së zgjedhjeve në Serbi ku shqiptarët nuk arritën të kenë asnjë përfaqësues në Kuvendin serb.

Në takim Kurti ka ftuar Ardita Sinanin, Ragmi Mustafën, Sami Salihun, Shqiprim Arifin, Naser Hazirin, Shaip Kamberin, Nagip Arifin dhe Shqiprim Musliun.

Gjendja e shqiptarëve të Luginës së Preshevës thuhet se do të jetë tema kryesore e diskutimit mes Kurtit dhe liderëve politik të Luginës.

Nga ana tjetër, për sot është thirrur seancë e jashtëzakonshme nga Kuvendi Komunal i Preshevës për shkarkimin e kryetares së tanishme, Ardita Sinani.

“Duke qenë se si përfaqësues politikë nga Lugina e Preshevës jemi të ftuar nesër në takim në Prishtinë nga ora 8:00, nga kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ku kam konfirmuar pjesëmarrjen time. E njoftoj opinionin publik se së bashku me Munir Rexhepi, shef i Grupit të Këshilltarëve të Partisë për Veprim Demokratik në Kuvendin Komunal të Preshevës, kemi kërkuar sot nga kryetari i Kuvendit Komunal, Sami Salihu, që ta shtyjë seancën për një kohë më të përshtatshme, meqë është e pamundur të jem e pranishme fizikisht në ora 10:00 në Preshevë”, ka shkruar Sinani në rrjetin social Facebook.

Ardita Sinani- Kryetare e Komunës së Preshevës

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika