Kurti i shtron darkë baroneshës Ashton: Po përballemi me shumë çështje të njëjta si para 10 vjetëve

Kryeministri, Albin Kurti, ka shtruar një darkë për baroneshën Catherine Ashton, ish-përfaqësuese e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme. Përmes një postimi në "X", Kurti ka ndarë se diskutuan rreth politikës dhe çështjeve evropiane dhe rajonale. Ai vlerësoi se, edhe pse rolet e tyre janë të ndryshme nga ajo që ishin dhjetë vjet më parë, ata vazhdojnë të përballeshin me të njëjtin spektrum të çështjeve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë të premtes mbrëma i ka shtuar darkë baroneshës, Catherine Ashton, ish për përfaqësuese e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme.

Këtë e bëri të ditur vetë Kurti përmes një postim në platformën ish-Twiter (X), duke vënë në dukje se për çfarë kanë diskutuar.

“Kam shtruar një darkë mbrëmë në periferi të Prishtinës për Baroneshën Ashton, me të cilën kam diskutuar për politikën dhe çështjet evropiane dhe rajonale. Edhe pse rolet tona janë të ndryshme sot në krahasim me dhjetë vjet më parë, ne përballemi me shumë nga të njëjtat çështje”, ka shkruar Kurti.

 

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika