Kurti ia uron fitoren Erdoganit: Mezi presim të thellojmë më tej bashkëpunimin dypalësh strategjik

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se mezi pret që ta thellojë edhe më tutje bashkëpunimin dypalësh straqtegjik në mes të Kosovës dhe Turqisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka uruar presidentin Recep Tayyip Erdogan për rizgjedhjen e tij në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Me anë të një postimi në Twitter, Kurti ka thënë se mezi pret që ta thellojë edhe më tutje bashkëpunimin dypalësh straqtegjik në mes të dy vendeve.

“Urimet e mia të sinqerta për Presidentin Erdogan për rizgjedhjen e tij të suksesshme presidenciale. Mezi presim të thellojmë më tej bashkëpunimin dypalësh strategjik midis Kosovës dhe Turqisë”, shkroi ai.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të dielën se populli turk i ka dhënë atij përgjegjësinë për të qeverisur në pesë vjetët e ardhshme, duke shpallur fitoren në rundin e balotazhit të zgjedhjeve presidenciale.

Duke folur para mbështetësve të tij në Stamboll, Erdogan, që e ka udhëhequr Turqinë për dy dekada, falënderoi qytetarët që votuan dhe tha se me votën e tyre, ai ka mposhtur në zgjedhje kundërkandidatit nga opozita, Kemal Kilicdaroglu.

Numërimi i votave për zgjedhjet presidenciale turke po vazhdon.

Kryetari i Këshillit Suprem Zgjedhor të Turqisë, Ahmet Yeren, tha se presidenti Erdogan, po prin në rundin e balotazhit të zgjedhjeve presidenciale.

Sipas tij, me numërimin e 54.6 për qind të votave, Erdogan ka fituar 54.47 për qind. Ndërkaq, Kilicdaroglu, ka fituar 45.53 për qind të votave.

Ndërkaq, agjencia e lajmeve Anka, që është e afërt me opozitën, raportoi se Erdogan ka fituar 51.9 për qind të votave, ndërkaq Kilicdaroglu 48.1. Kjo agjenci tha se këto shifra i referohen 98 për qind të votave të numëruara.

Mbi 60 milionë persona kishin të drejtë vote në zgjedhjet e së dielës.

Qendrat e votimit për rundin e balotazhit u hapën në orën 08:00, sipas kohës lokale, dhe u mbyllën në orën 17:00.

Sipas Anadolut, dalja në rundin e dytë të zgjedhjeve është 4 për qind se në rundin e parë, përkatësisht 84-85 për qind.

Mbi 400.000 vullnetarë nga partitë opozitare kanë monitoruar procesin e votimit dhe të numërimit të votave.

Në rundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, që u mbajtën më 14 maj, Erdogan doli i pari, duke fituar 49.5 për qind të votave, ndërkaq Kilicaroglu arriti të merrte 44.9 për qind të votave.

 

 

 

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika