Kurti ironizon me opozitën: Si t’i arrestoj kriminelët, me koordinim a pa koordinim?

Albin Kurti, kryeministër i Kosovës

Kryeministri Albin Kurti i është kundërpërgjigjur kërkesave të kryetarit të PDK-së, Memli Krasniqi dhe të LDK-së, Lumir Abdixhiku, të cilët thanë se kriminelët në veri duhet të arrestohen.

Kurti ka ironizuar me dy liderët opozitarë, duke i pyetur se si duhet t’i bëjë këto arrestime, me koordinim me ndërkombëtarët apo pa u koordinuar.

“Ju falënderoj për thirrjen t’i arrestoj kriminelët, e kam një pyetje për ju, arrestimin ta bëj me koordinim a pa koordinim. Ju bëtë thirrje që njësia speciale të marrë urdhër t’i arrestojë kriminelët. Ju falënderoj për këtë sjellje shtetërore. Për shkak të diskursit tuaj, më duhet të ju pyes, a me koordinim a pa koordinim. Pra, arrestimin po e bëjmë se ju thatë, ma dhatë mbështetjen, nëse kam pasur një dileme ju ma hoqët, por më tregoni me koordinim a pa koordinim”, ka thënë ai.

Tutje, Kurti ka shkaktuar të qeshura edhe kur i është drejtuar deputetit të PDK-së, Abelard Tahiri, se a duhet të arrestohen kriminelët “ me shurdhuese apo pa shurdhuese”. Duke aluduar kështu në një revole të blerë me silenciator vite më parë nga deputeti në fjalë.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika