Kurti: Jemi në prag të takimit të 14 shtatorit dhe nuk kemi ende zbatim të marrëveshjes

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se janë bërë gjashtë muaj që nga Marrëveshja e Ohrit dhe se ende nuk ka zbatim të saj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Foto: Deutsche Welle

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Deutsche Welle, ka diskutuar edhe për takimin e 14 shtatorit me Vuçiqin, masat ndëshkuese të BE-së ndaj Kosovës dhe izolimin, situatën në veri dhe kërkesa e tij për BE-në.

Kurti ka thënë se javën e ardhshme bëhen gjashtë muaj që nga Marrëveshja e Ohrit dhe se ende nuk ka zbatim të saj.

“Javën e ardhshme bëhen gjashtë muaj prej se zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian dhe përfaqësuesi i lartë për politikë të jashtme dhe të sigurisë, Josep Borrel, në Ohër të Maqedonisë së Veriut, tha se ‘We have a deal’, pra kemi marrëveshje, sepse u pranua edhe aneksi i zbatimit. Andaj edhe gjashtë muaj nuk janë pak dhe ja ku jemi sot, në prag të takimit të 14 shtatorit dhe nuk kemi zbatim të marrëveshjes”, ka thënë Kurti.

Kurti ka thënë se janë bërë një vit prej që është prezantuar iniciativa franko-gjermane që mandej u bë propozim i BE-së për një marrëveshje normalizimi ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me njohjen defacto në qendër.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika