Kurti: Jo Zajednicës edhe atëherë, edhe sot

Kryeministri Albin Kurti i pyetur në emisionin Debat Plus, nëse do të ishte në opozitë, a do të kundërshtonte propozimin evropian dhe Asociacionin, ai ka thënë se qëndrimi i tij "vetëvendosës" nuk ka ndryshuar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë intervistës në emisionin Debat Plus, 29 mars 2023.

“Parulla jonë kryesore ka qenë punë dhe drejtësi, jo Zajednicës edhe atëherë, edhe sot, pra jo as sot, por edhe sot”.

Kështu ka deklaruar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, lidhur me pyetjen se a ka ndryshuar qëndrimin e tij për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe që nga koha kur ishte në opozitë.

Por, Kurti është shprehur bindshëm se nuk do të ketë “Zajednicë” me këtë marrëveshje, dhe vazhdon t’i qëndrojë atij parimi.

“Konsiderohen me nga një sekond larg njëra-tjetrës. Nuk mund të çoj veten tash në veten 2011 e ta lexoj këtë dokument, sepse janë 13 vjet ndërmjet. Unë nuk mund ta kthej kohën. A do të dëshiroja të jem kryeministër prej vitit 2011, besoj që do të ishte më mirë edhe për Kosovën, por tash jam kryeministër më 2023”, ka deklaruar ai, në emisionin Debat Plus.

“Vullneti i popullit na ka sjellë këtu. Na kanë votuar për të qeverisur mirë”, ka shtuar ai.

Ndër të tjera, ai ka thënë se marrëveshja e Ohrit është e mirë për Kosovën për shkak se premton të ardhme më të mirë.

Po ashtu, ai është shprehur se deklaratat e tij që i kishte bërë në të kaluarën, nuk mund të përdoren tani. Ai ka shtuar se po të ishte kryeministër në atë kohë, “do të ishte më mirë edhe për Kosovën”.

Ndërsa, se Kosova duhet ta fillojë marrëveshjen me planin implementues, gjegjësisht me Vetëmenaxhimin, ai tha se në këtë plan evropian thuhet se të gjitha pikat e marrëveshjes duhet të zbatohen dhe të mos ketë diçka me preferencë ndaj tjetrës sa i përket zbatimit.

Ai ka thënë se marrëveshja nga neni 1 deri në nenin 4 është njohje de facto, dhe sipas tij, nuk ka asnjë jurist që konstaton se nga këto nene nuk ka njohje de facto.

Ndërkaq, Kurti ka thënë se në takimin e radhës në muajin prill do të diskutohet komplet marrëveshja.

“Nuk do të ketë zmbrapsje në prapavijë të neneve dhe fiksim vetëm e vetëm të njërit nen”, është shprehur ai.

Neni 7 i marrëveshjes drejt normalizimit thotë se Kosova dhe Serbi duhet të “sigurojnë një nivel të përshtatshëm të Vetëmenaxhimit për komunitetin serb në Kosovë”.

Kjo marrëveshje e mbështetur nga Bashkimi Evropian është bërë publike më 27 shkurt, ndërsa kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e kanë pranuar Aneksin e zbatimit të saj gjatë një takimi në Ohër, më 18 mars.

Ndërsa, shefi i politikës së jashtme, Josep Borrell, i cili ka ndërmjetësuar takimin, ka thënë se Kosova është pajtuar “që t’i nisë menjëherë negociatat me BE-në” për të siguruar “një nivel të duhur të vetëmenaxhimit për komunitetin serb në Kosovë”.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika