Kurti justifikon mospjesëmarrjen në takimin për të pagjeturit

Albin Kurti ka pritur në takim aktivisten serbe, Natasha Kandiq, pas mospjesëmarrjes së tij në takimin e Komisionit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur që të marrë pjesë në takim aktivistja e të drejtave të njeriut, njëkohësisht, drejtoresha e Fondit për të Drejtën Humanitare, Natasha Kandiq, ndërsa, vetë ai nuk mori pjesë në tryezën e organizuar nga Komisioni në Kosovë, pjesë e së cilës ishte Kandiq.

Kurti e ka cilësuar si takim të pakoordinuar në raport me Zyrën e Kryeministrit, Zyrën e Presidentes dhe të Kryetarit të Kuvendit, dhe si shkak i saj, asnjëri nga ta nuk ka mundur të jetë prezent.

Kryeministri Kurti ka bërë të ditur se, do të zhvillojë takimet me përfaqësuesit e familjarëve të të zhdukurve me dhunë gjatë luftës.

Aktivistja e njohur serbe për të drejtat e njeriut, dhe themeluese e Fondit për të Drejtën Humanitare, Natasha Kandiq

Natasha Kandiq është aktivistja më e njohur serbe për të drejtat e njeriut, dhe themeluese e Fondit për të Drejtën Humanitare. Ka qenë një ndër të rrallat në Beograd, që ka justifikuar ndërhyrjen e NATO-s në vitin 1999.

Ajo kishte mbështetur edhe pavarësinë e Kosovës, të shpallur në shkurt të vitit 2008.

Ishte mysafirja e vetme nga Serbia në Kuvend, në ceremoninë e shpalljes së pavarësisë.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika