Kurti justifikon mospjesëmarrjen në takimin për të pagjeturit

Albin Kurti ka pritur në takim aktivisten serbe, Natasha Kandiq, pas mospjesëmarrjes së tij në takimin e Komisionit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur që të marrë pjesë në takim aktivistja e të drejtave të njeriut, njëkohësisht, drejtoresha e Fondit për të Drejtën Humanitare, Natasha Kandiq, ndërsa, vetë ai nuk mori pjesë në tryezën e organizuar nga Komisioni në Kosovë, pjesë e së cilës ishte Kandiq.

Kurti e ka cilësuar si takim të pakoordinuar në raport me Zyrën e Kryeministrit, Zyrën e Presidentes dhe të Kryetarit të Kuvendit, dhe si shkak i saj, asnjëri nga ta nuk ka mundur të jetë prezent.

Kryeministri Kurti ka bërë të ditur se, do të zhvillojë takimet me përfaqësuesit e familjarëve të të zhdukurve me dhunë gjatë luftës.

Aktivistja e njohur serbe për të drejtat e njeriut, dhe themeluese e Fondit për të Drejtën Humanitare, Natasha Kandiq

Natasha Kandiq është aktivistja më e njohur serbe për të drejtat e njeriut, dhe themeluese e Fondit për të Drejtën Humanitare. Ka qenë një ndër të rrallat në Beograd, që ka justifikuar ndërhyrjen e NATO-s në vitin 1999.

Ajo kishte mbështetur edhe pavarësinë e Kosovës, të shpallur në shkurt të vitit 2008.

Ishte mysafirja e vetme nga Serbia në Kuvend, në ceremoninë e shpalljes së pavarësisë.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika