Kurti: Kosova ka indikatorët që të shndërrohet në një lloj Estonie të Evropës Juglindore

Kurti ka folur mbi takimet e tij gjatë vizitës së tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Kurti ka takuar drejtuesit e disa kompanive të njohura energjetike në Shetet e Bashkuara të Amerikë(SHBA).

I ftuar në “Zërin e Amerikës”, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës së tij në SHBA, ka takuar disa nga drejtuesit e kompanive të njohura energjetike të cilët, i ka ftuar të investojnë në Kosovë.

Sipas Kurtit, një investim i tillë do të shtonte fitimet e të dy shteteve dhe njëkohësisht do zvogëlonte numrin e papunësisë në Kosovë.

“Kemi ftuar bizneset shqiptaro-amerikane dhe bizneset amerikane të investojë në Kosovë dhe të fitojnë”, ka thënë ai.

Ai ka theksuar se rinia e Kosovës janë të përgatitur mirë dhe njohës të mirë të gjuhës angleze, e madje, një pjesë e madhe edhe gjuhën gjermane.

“Në Kosovë janë 650 kompani vetëm në fushën e teknologjisë së informacionit. 10% e tyre janë në pronësi të huaj, 21% në pronësi të përzier. Kosova ka indikatorët që të shndërrohet në një lloj Estonie të Evropës Juglindore”, ka vazhduar ai.

Ndërkaq, Estonia është një ndër vendet e Evropës e cila ka pasur një zhvillim të hovshëm në aspektin e teknologjisë.

 

 

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika