Kurti: Kosova ka nevojë për Kryeprokuror që ka integritet të lartë moral dhe profesional

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se më 18 prill 2022, zhvillohet intervistimi i kandidatëve për Kryeprokuror të Shtetit.

Në njoftim, Albin Kurti ka thënë se, Kosova ka nevojë për kryeprokuror që ka integritet moral dhe profesional, që është energjik, puntor dhe i guximshëm. Po ashtu, ai ka shtuar se, krimi i organizuar, korrupsioni i lartë dhe çdo lloj kriminaliteti duhen luftuar kudo dhe tërë kohën.

Që nga viti 2015, Kryeprokuror i Shtetit të Kosovës ishte Aleksander Lumezi, të cilit i skadon mandati në prill të vitit 2022. Kryeprokurori i Shtetit zgjidhet çdo shtatë vjet dhe nuk ka te drejtë riemërimi.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika