Kurti: Kosova ka përfaqësim dinjitoz në politikën e jashtme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në seancën e thirrur për diskutim të politikës së jashtme të vendit, ka thënë se me ardhjen në pushtet të kësaj qeveria, ka përfaqësim dinjitoz.

Si sukses ai e ka përmendur emërimin e ambasadorëve në vendet ku ka pasur mungesa si dhe punët në përfundimin e draftit për ligjin për shërbimin e jashtëm diplomatik.

Sipas tij, janë duke u përgatitur për anëtarësim në organizata ndërkombëtare dhe se sivjet do të aplikojnë për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE).

“Pas një viti kemi një situatë rrënjësisht tjetër. Republika e Kosovës ka një përfaqësim dinjitoz. Diplomacia merr forma të ndryshme varësisht prej nevojave të kohës”.

”MPJD-ja ka përpiluar strategjinë e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike me vendet që ende nuk na njohin. Republika e Kosovës ka filluar vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me vendet e reja dhe kemi përafruar raportet me disa vende tjera”, ka thënë ai.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kurti ka thënë se kur e kanë marrë pozitën nuk ka pasur asnjë përgatitje për aplikim në organizata ndërkombëtare dhe asnjë analizë për të vendosur marrëdhënie diplomatike me shtetet që nuk e njohin Kosovën.

“Është duke bërë strukturimi i departamenteve në ministri. Departamenti për marrëdhënie dy-palëshe ka mbuluar mbi 150 shtete me 5 persona. Kemi emëruar ambasadorë në të gjitha vendet ku kishte mungesa”.

”Qeverisjet e kaluara kanë punuar 10 vjet për ligjin për shërbimin e jashtëm. Ne jemi duke e përfunduar draftin dhe shumë shpejt MPJD-ja do të funksionojnë me ligjin e ri i cili i përgjigjet nevojave të kohës. Konsujt e emëruar jashtëligjshëm po lirohen nga detyra e në vendin e tyre po emërohen diplomatë të karrierës”, ka thënë ai.

Në fund, kryeministri për dialogunme Serbinë tha se e kanë shndërruar nga “takimet e fshehta për ndarjen e Kosovës”, në një dialog transparent.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika