Kurti: Kosova rreshtohet me demokracitë dhe vlerat demokratike

Kryeministri Kurti, ka thënë se Kosova rreshtohet me demokracitë dhe vlerat demokratike dhe është partner i besueshëm i miqve të saj që ndajnë të njëjtat vlera

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të premten e 27 majit, ka pritur në takim oficerë të lartë që ndjekin Kolegjin Mbretëror për Studime të Mbrojtjes, Royal College of Defence Studies (RCDS) të Akademisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar.

Sipas njoftimit të Zyrës së Kryeministrit, bëhet e ditur se Kurti ka thënë që Kosova rreshtohet me demokracitë dhe vlerat demokratike dhe është partner i besueshëm i miqve të saj që ndajnë të njëjtat vlera.

Shefi i ekzekutivit, ndër të tjera, ka shtuar se Qeveria e Kosovës është e angazhuar për forcimin e marrëdhënieve me shtetet mike e partnere, Mbretërinë e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si dhe Bashkimin Evropian(BE) e Alencën Veri- Atlantike(NATO), veçanërisht në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes.

Ai ka theksuar synimin e Kosovës për t’u bërë pjesë e Programit “Partneriteti për Paqe të NATO-s”, ndërsa ka veçuar rritjen e buxhetit për mbrojtje për 52 për qind.

Lidhur me situatën e sigurisë në rajon, pas agresionit dhe invazionit të Rusisë në Ukrainë, Kurti ka thënë se Kosova është e përkushtuar për stabilitet dhe siguri.

Duke theksuar se zhvillimi ekonomik dhe siguria shkojnë paralelisht, kryeministri ka folur edhe për luftën kundër korrupsionit dhe transparencën e Qeverisë në të gjitha proceset, me theks të veçantë në shpenzimin e fondeve publike dhe rritjen e mirëqenies së qytetarëve.

Gjithashtu, ai ka theksuar angazhimin e Qeverisë për të tërhequr më shumë investime të huaja direkte, për zhvillim më të hovshëm socio-ekonomik.

Në takim ishin të pranishëm edhe zëvendësambasadori i Britanisë së Madhe, Jacob Webber, atasheu i Mbrojtjes i Britanisë së Madhe në Kosovë, nënkolonel Matthew Walker, si dhe kolonel Ejup Maqedonci.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika