Kurti me ambasadorin Guerot flet për takimin e radhës në Bruksel

Kryeministri Albin Kurti, ka takuar ambasadorin e Francës në Kosovë, Olivier Guerot, me të cilin ka diskutuar edhe për takimin e nivelit të lartë në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, në mes të kryeministrit Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, që pritet të zhvillohet nesër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të mërkurën ka zhvilluar një takim me ambasadorin e Francës në Kosovë, Olivier Guerot.

Siç ka njoftuar Zyra e Kryeministrit, Kurti dhe ambasadori Guerot kanë diskutuar për takimin e nesërm të nivelit të lartë në Bruksel, për pritjet dhe rëndësinë e zbatimit të plotë, të shpejtë dhe pa kushte të Marrëveshjes Bazike dhe Aneksit të saj.

“Në takim u diskutua edhe për marrëdhëniet bilaterale, çështjet aktuale dhe për takimin e nesërm të nivelit të lartë në Bruksel, pritjet nga ai takim dhe për rëndësinë e zbatimit të plotë, të shpejtë dhe pa kushte të Marrëveshjes Bazike dhe Aneksit të saj”, thuhet në njoftimin e Kryeministrisë.

Ndërkaq, ambasadori Guerot e ka uruar kryeministrin Kurti për kandidaturën e suksesshme për organizimin e Lojërave Mesdhetare 2030.

Po ashtu, ambasadori Guerot i ka ofruar ndihmën dhe përvojën e Francës nga organizimi i këtyre lojërave në vitin 1993.

Siç thuhet nga Zyra e Kryeministrit, Kurti e ka mirëpritur gatishmërinë e Francës për mbështetje dhe ka thënë se Kosova synon të mësojë nga Franca dhe të bashkëpunojë për organizim sa më të mirë.

Takimi i 14 shtatorit do të jetë i teti mes Kurtit dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq.

Në shtatë takimet e kaluara, ata nuk kanë nënshkruar asnjë marrëveshje, përfshirë edhe atë për normalizim në shkurt, e cila është arritur vetëm gojarisht.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika