Kurti në 21-vjetorin e Asociacionit të Komunave: Po punojmë për rritjen e mbështetjes për komunat

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me zëvendëskryeministren dhe ministren e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës, znj. Donika Gërvalla Schwarz, dhe ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, z. Elbert Krasniqi, morën pjesë në shënimin e 21-vjetorit të themelimit të Asociacionit të Komunave të Kosovës, ku ka deklaruar se janë duke punuar në mbështetjen e komunave

Albin Kurti, kryeministër i Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se në një paralelizëm të njëjtë me reformat e përgjithshme, janë duke punuar në mbështetjen e komunave dhe shtimit të shërbimeve publike si dhe rritjes së cilësisë së tyre.

Këtë deklaratë, Kurti e ka bërë të premten, i cili bashkë me zëvendëskryeministren dhe ministren e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz, dhe ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, morën pjesë në shënimin e 21-vjetorit të themelimit të Asociacionit të Komunave të Kosovës.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla Schwarz dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal Elbert Krasniqi

“Përgjatë këtyre viteve kemi rritur fondin e dedikuar për performancë të komunave si dhe kemi fuqizuar kapacitetet administrative për menaxhimin e saj. Vetëm këtë vit kemi ndarë 7.8 milionë euro bashkëfinancim me donatorë për skemën e këtij granti, ku janë shpërblyer 14 komuna për punën më të mirë dhe janë financuar 25 projekte të tyre”, ka thënë Kurti.

Ai shton se është miratuar Granti i Përgjithshëm për vitin 2023 me një rritje prej 32%.

“Si rritje rekord të të hyrave buxhetore, Granti i Përgjithshëm për vitin 2023 është miratuar nga Komisioni i Granteve me një rritje prej 32%. Pra, kemi ndarë rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet për nivelin komunal”, tha Kurti.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla Schwarz dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal Elbert Krasniqi

Sipas kryeministrit, për përparimin më të shpejtë e me cilësi më të madhe të komunave kanë rëndësi secila kategori shoqërore, por ai veçoi mërgatën, gratë dhe rininë. Këto janë tri kategoritë kryesore shoqërore që i bëjnë reformat e thella aq shumë të domosdoshme në vendin tonë, shtoi ai.

Kryeministri Kurti u tha kryetarëve të komunave se si Qeveri do të dëgjojnë me vëmendje nevojat, kërkesat, por edhe idetë e tyre.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla Schwarz dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal Elbert Krasniqi

“Komuna është e përbashkët, andaj siç jemi bashkë në këtë 21-vjetor të Asociacionit të Komunave të Kosovës, le të jemi për çdo ditë në shumë e shumë vite në vijim”, përfundon kryeministri.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ministrja e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla Schwarz dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal Elbert Krasniqi

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika