Kurti në darkë me Vuçiq dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, që nga ora 19:45 janë në një darkë jo formale të shtruar nga kancelari gjerman Olaf Scholz

Kurti ka folur për RTK-në para darkës së shtruar nga kancelari gjerman për treshen, dhe se ajo po mbahet në periferi të kryeqytetit gjerman, Berlin.

Kryeministri Kurti, ka thënë se pret që gjatë këtij takimi të kuptojë më mirë se e vetmja marrëveshje pas një dialogu parimor në mes të Kosovës dhe Serbisë është ajo që është ligjërisht e obligueshme, e që e bën normalizimin e plotë sepse e ka në qendër njohjen reciproke.

Nga ana tjetër, presidneti serb Aleksandar Vuçiq ka publikuar edhe foto para darkës, duke shtuar se “Faleminderit nikoqirëve për organizimin e dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës”.

Kurse, emisari i BE-së ka postuar në rrjetin social Twitter një foto nga darka me Kurtin dhe Vuçiq, duke shkruar “Mirëpresim mundësinë për një darkë joformale për diskutim rreth dialogut me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiq në Berlin”.

”Faleminderit qeverisë gjermane për pritjen. Ne do të vazhdojmë diskutimin në nivel të kryenegociatorëve më 13 maj”, ka shkruar Lajçak në Twitter.

Në Evropë janë të brengosur sipas Kurtit pasi që Serbia nuk është rreshtuar krah Bashkimit Evropian, NATO-s dhe SHBA-ve duke vënë sanksione ndaj Rusisë, pas invazionit të saj në Ukrainë.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika