Kurti në festën e Pavarësisë së Malit të Zi: Integrimi në BE synim i të dyja vendeve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në festën e Pavarësisë së Malit të Zi, ka thënë se dy vendet fqinje punojnë së bashku për të promovuar paqen, sigurinë dhe prosperitetin në rajon

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në festën e organizuar nga Ambasada e Malit të Zi në Kosovë, me rastin e ditës së Pavarësisë së Malit të Zi, ka deklaruar se integrimi e orientimi në strukturat transatlantike është vlerë, synim dhe angazhim i të dyja vendeve.

“Shpallja e pavarësisë nga Mali i Zi ishte realizim i aspiratës së popullit të saj për një shtet të pavarur e sovran, të lirë e demokratik e të integruar në strukturat euroatlantike”, ka thënë tutje ai.

Po ashtu, Kurti ka thënë se Kosova dhe Mali i Zi kanë bashkëpunim dhe marrëdhënie shumë të mira dhe se integrimi e orientimi në strukturat transatlantike është vlerë, synim e angazhim që ndajmë si dy shtete fqinje.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në festën e organizuar nga ambasada e Malit të Zi në Kosovë, me rastin e ditës së Pavarësisë së Malit të Zi.

Mali i Zi e njohu pavarësinë e Kosovës që në vitin e shpalljes në 2008.

Siç ka njoftuar Zyra e Kryeministrit, Kurti në fjalën e tij ka thënë se jemi mirënjohës që në kohërat më të vështira, Mali i Zi u bë strehë shpëtimi për mbi 100 mijë qytetarë të Kosovës dhe nuk harrojmë asnjëherë mikpritjen dhe solidaritetin.

Shija e redaktorit

Panairi i 23-të i Librit: Triumfi i fjalëve të shkruara

Me moton 'Libri triumfon', më 6 qershor pritet të hapet edicioni i 23-të i Panairit të Librit, i cili organizohet nga Shoqata e Botuesve...

“Dance the Night” e Dua Lipës zgjidhet si kënga e...

Kënga “Dance the Night” e këngëtares me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa ka kryesuar sondazhin e ri muzikor të kësaj jave. Fansat e muzikës votuan...

Policia heton incidentet në veri të Kosovës

Protestat janë duke vazhduar në tri komunat e veriut të vendit - Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan. Policia e Kosovës ka njoftuar se situata...

Të fundit nga rubrika