Kurti në vitin 2019 për vendosjen e shamisë: Është e drejtë elementare njerëzore        

Ndaj kësaj fushate për ndryshimin e udhëzimit administrativ ende nuk kanë dalë me qëndrim institucionet e tanishme të Kosovës.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Së fundmi është duke u zhvilluar një fushatë e nisur nga disa aktivistë në rrjetet sociale për ndryshimin e udhëzimit administrativ që ia ndalon vajzave me mbulesë vijimin në shkollë të mesme.

Kjo fushatë ka marrë pëmasa të gjera sidomos në Facebook, mund të shihen mijëra komente në postimet e kryeminsitrit Albin Kurti persona që e kërkojën ndryshimin e atij udhëzimi.

Ndërkaq, vetë kryeministri i Kosovës, në vitin 2019, në një intervistë për emisionin e Blendi Fevziut, kishte thënë se vendosja e shamisë është e drejtë themelore e njeriut.

“Ju pak më herët thatë ‘ligji për mbajtjen e shamisë’, ne nuk do të bëjmë kurrfarë ligji për mbajtjen e shamisë. Ne kemi qenë kundër ndalimit, ne e konsiderojmë se është çështje e të drejtave elementare dhe njerëzore. Nëse ti ndalon shaminë në Kosovë ose kudo tjetër, ti i humbet rastet në Strasburg dhe do të paguash dëmshpërblim për atë gjë. Është e drejtë elementare njerëzore”, kishte thënë Kurti në vitin 2019.

Ndaj kësaj fushate për ndryshimin e udhëzimit administrativ ende nuk kanë dalë me qëndrim institucionet e tanishme të Kosovës.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Nuredin Lushtakut dhe të tjerëve u caktohet masa e paraburgimit...

Ish-nënkryetarit të komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtakut, dhe të pandehurve të tjerë, u është caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh. Avokati i Nuredin Lushtakut,...

Të fundit nga rubrika