Kurti: Pagat i kemi kthyer në gjendjen e mëparshme, me fuqi të ligjit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se vendimi për uljen e pagave për gjyqtarët dhe prokurorë është marrë pasi vendimi paraprak i qeverisë Haradinaj ishte i bazuar në konflikt interesi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në konferencë për media në Estoni

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka theksuar se qeveria e që e udhëheq ai  në mbledhjen 109 ka marrë një vendim të ligjshme karshi ish vendimit të Qeverisë Haradinaj që sipas Kurti ishte i bazuar në konflikt interesi.

“Kemi afirmuar qëndrimin e drejtë dhe të ligjshëm mbi vendimin e ish Qeverisë Haradinaj të bazuar në konflikt interesi. Pagat i kemi kthyer në gjendjen e mëparshme, me fuqi të ligjit”, ka deklaruar Kurti.

“Reforma në administratë publike është pjesë thelbësore e programit tonë Qeverisës. Pas një pune të gjatë, voluminoze dhe të hollësishme, morëm hapa konkret në realizim të kësaj reforme, duke miratuar Projektligjin për Zyrtarët Publik dhe atë për Pagat në Sektorin Publik”, ka shtuar ai.

Më poshtë mund ta gjeni postimin e plotë të Kryeministri të Kosovës Albin Kurtit.

Mbledhja e 109-të e Qeverisë së Republikës së Kosovës

Reforma në administratë publike është pjesë thelbësore e programit tonë Qeverisës. Pas një pune të gjatë, voluminoze dhe të hollësishme, morëm hapa konkret në realizim të kësaj reforme, duke miratuar Projektligjin për Zyrtarët Publik dhe atë për Pagat në Sektorin Publik.

Në prag të shënimit të Ditës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, dhamë pajtushmërinë tonë për nismën e Kuvendit për Projektligjin që trajton dhunën në familje, dhunën ndaj grave dhe atë në baza gjinore. Miratuam edhe Protokollin Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës Seksuale.

Për punësimin e të rinjve e të rejave, aprovuam Planin e Zbatimit të Garancisë Rinore.

Ndamë 500 mijë euro mbështetje financiare për organizatat joqeveritare që ofrojnë shërbime sociale.

Miratuam kompensimin financiar të njëhershëm për delegatët e legjislaturës 1990.

Miratuam ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Mjekësinë Ligjore, si dhe dhamë mendim për nismën e Kuvendit për Projektligjin për Rregullat e Trafikut Rrugor.

U hapëm udhë procedurave pasuese për 4 marrëveshje ndërkombëtare dhe një kornizë partneriteti.

Kemi afirmuar qëndrimin e drejtë dhe të ligjshëm mbi vendimin e ish Qeverisë Haradinaj të bazuar në konflikt interesi. Pagat i kemi kthyer në gjendjen e mëparshme, me fuqi të ligjit.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika