Kurti: Para Krishtlindjeve Kosova aplikon për anëtarësim në BE, zgjerimi është thelbësor

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se zgjerimi është thelbësor për Bashkimin Evropian. Ai ka theksuar se para Krishtlindjeve, Kosova do të aplikojë për anëtarësim në BE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se gjatë muajit dhjetor të vitit 2022, para festës së Krishtlindjeve, Kosova do të aplikojë për anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Kështu ka thënë ai gjatë fjalës së tij në Samitin e Liderëve të Socialistëve dhe Demokratëve të Ballkanit Perëndimor, në Vjenë të Austrisë.

Ai ka theksuar se Qeveria e Kosovës është plotësisht në përputhje me vizionin e socialistëve dhe demokratëve.

“Këtë muaj para Krishtlindjeve, Kosova do të aplikojë për anëtarësim në BE dhe ne llogarisim në mbështetjen dhe deklaratën e Socialistëve dhe Demokratëve, për të mirëpritur atë hap të rëndësishëm”, ka thënë Kurti.

Për sa i përket zgjerimit, ai ka potencuar se socialistët dhe demokratët e shohin atë si një proces të zgjerimit të demokracisë, paqes dhe prosperitetit.

Sipas Kurtit, “zgjerimi është thelbësor për BE-në”.

“BE-ja duhet t’i qëndrojë besnike këtij thelbi të zgjerimit të saj të jashtëm, duhet të shkojë paralelisht me konsolidimin e brendshëm, njëra nuk ka pse të përjashtojë tjetrën”, shtoi ai.

“Deri më tani kemi folur për perspektivën e BE-së, për integrimin në BE, por ne kemi nevojë për anëtarësimin në BE”.

Ai vlerëson se Samiti i Ballkanit Perëndimor ka bërë thirrje për përshpejtimin e procesit të anëtarësimit.

“Besoj se tani shtytësi kryesor i rinovimit apo ripërtëritjes së interesit të institucioneve evropiane dhe shteteve anëtare për zgjerim është gjeopolitika, nga kjo ngjarje fatkeqe me agresionet ruse dhe pushtimi në Ukrainë me përfshirjen e fuqive të treta, prandaj për të cenuar sigurinë tuaj, më mirë bëni politikë të mirëfilltë, duke menduar për interesin reciprok për të qenë të bashkuar në BE”, ka thënë ai.

Kurti ka folur edhe për Procesin e Berlinit, teksa ka ritreguar për nënshkrimin e marrëveshjeve të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, për të cilat, thotë se e mirëpret ratifikimin e tyre.

“Tri marrëveshje janë, një për të udhëtuar kartat e identitetit vetëm përtej të gjithë kufijve mes nesh, pastaj njohja e arsimit të lartë dhe po ashtu kualifikimet profesionale”.

Krahas procesit të Berlinit, ai beson se duhet të mendohet jashtë koordinatave të situatës aktuale për rrugën përpara.

“Është e rëndësishme që të ketë një valë në Ballkanin Perëndimor që do të ngrejë të gjitha anijet në të njëjtën kohë diçka si eea F.E.A. Ne e dimë se vendet si Austria dhe Portugalia fillimisht ishin EA dhe më pas ata u bashkuan me BE. Këtë mund ta quajmë për shembull Marrëveshja e tregtisë së lirë të Evropës Juglindore, CEFTA ose tregu i përbashkët rajonal siç është në Berlin”.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika