Kurti pas bisedës me Chollet: Propozimi i BE-së, bazë e mirë për bisedimet e mëtejshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas bisedës me Këshilltarin e lartë të Departamentit të Shtetit Amerikan, Derek Chollet, ka thënë se propozimi i BE-së pranohet si bazë e mirë për bisedimet e mëtejshme

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet dhe kryeministri Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se natën e kaluar me këshilltarin e lartë të Departamentit të Shtetit Amerikan, Derek Chollet, kanë diskutuar për rëndësinë e ecjes së dialogut përpara dhe propozimit të BE-së. Ai ka theksuar se propozimi i BE-së është i pranuar si bazë e mirë për bisedime të mëtejshme.

“Natën e kaluar me Chollet, diskutoi rëndësinë e ecjes përpara në dialog bazuar në propozimin e BE-së, i pranuar si një bazë e mirë për bisedimet e mëtejshme. Si vendi më demokratik në rajon, Kosova është e përkushtuar për marrëdhënie të mira fqinjësore dhe integrim në NATO”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Kryeministri Kurti ka theksuar se Kosova është e përkushtuar për marrëdhënie të mira dhe fqinjësore me Bashkimin Evropian, e gjithashtu edhe e përkushtuar për integrim në NATO.

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika