Kurti pas sekuestrimit të armëve: Mora letër kërcënuese nga terroristët, në trazirat në veri u përfshinë anëtarë të Wagnerit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se ka pranuar ”letër kërcënuese nga terroristët”, pas sekuestrimit të një sasie të madhe të armëve në veri, teksa shton se disa nga personat e përfshirë në trazirat e ndodhura në veri pak muaj më parë kanë qenë pjesëtarë të grupit mercenar Wagner

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se ka pranuar ”letër kërcënuese nga terroristët”, pas sekuestrimit të një sasie të madhe të armëve dhe të municionit në veri të vendit nga Policia e Kosovës.

Kështu ka thënë ai në një intervistë për median estoneze “Delfi”, teksa ka folur edhe për përfshirjen e Rusisë në tensionet e shtuara në mes të Kosovës dhe Serbisë.

”Kemi konfiskuar një sasi të madhe municionesh dhe kallashnikovë nga një shtëpi në një komunë me shumicë serbe në veri të Kosovës. Pak para se të vija në intervistë, mora një tjetër letër kërcënuese nga terroristët, ku thuhej me tallje se armët që kishim sekuestruar ishin vetëm një pjesë e vogël e pajisjeve të tyre”, është shprehur ai.

Kreu i ekzekutivit, derisa ka përmendur komunat në veri të vendit, ka theksuar se disa nga personat e përfshirë në trazirat e ndodhura në veri pak muaj më parë kanë qenë pjesëtarë të grupit mercenar Wagner.

Ndërkaq, Kurti foli edhe për posedimin e provave që ”disa nga serbët që bojkotuan zgjedhjet ishin të lidhur me grupin Wagner, madje disa prej tyre ishin anëtarë të grupit mercenar”.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika