Kurti për Asociacionin: Mos të harrojmë përvojën e hidhur në Bosnjë, Beogradi dëshiron një tjetër Republikë Srpska

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

“Dhe mos ta harrojmë përvojën e hidhur nga Bosnjë dhe Hercegovinë, 14 komuna me shumicë serbe u bënë bashkë në 8 prill 1991, në janar të 1992 shpallen pavarësinë, ne shkurt të atij viti bën kushtetutën e tyre dhe pastaj e patëm luftën dhe në fund Republikën Srpska”.

Kështu ka deklaruar duke ritheksuar pozicionin e tij kundër Asociacionit të komunave me shumicë serbe kryeministri, Albin Kurti, në një intervistë për televizionin turk “TRT”.

Kurti theksoi se qëndrimet e tij kundër themelimit të Asociacionit nuk janë arbitrare dhe personale, por, janë të bazuara ën vullnetin popullit, kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë ës shtetit të Kosovës.

Kryeministri theksoi se Asociacioni mund të themelohet vetëm aps njohjes reciproke.

“..ne duhet të jemi të kujdesshëm dhe të drejt, dhe ajo çka unë po paraqes si kushte dhe parime për çdo lloj Asociacioni, nuk janë qëndrime të mia arbitrare ose personale. Vullneti i popullit të Kosovës, kushtetutshmëria dhe ligjshmëria janë ato të cilat më bëjnë të deklarojë që duhet të kemi njohje e reciproke dhe vetëm pastaj mund të kemi çdo lloje Asociacioni”, ka shtuar Kurti.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika