Kurti për BE-në dhe SHBA-në: Masa ndëshkuese ndaj meje, ndërsa nga ana tjetër falje për Vuçiqin, kjo është padrejtësi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka akuzuar BE-në dhe SHBA-në për mungesë të drejtësisë ndaj tij, pasi sipas tij BE-ja dhe SHAB-ja po e falin presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiqin, pavarësisht mungesës së sanksioneve të Serbisë kundrejt Rusisë

I dërguari i posaçëm i SHBA-së në Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i dërguari i BE-së, Miroslav Lajçak, dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë takimit më 5 qershor 2023.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se ndërkombëtarët për presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiqin, kanë vendosur që ta falin, edhe pse Serbia ende nuk i ka vendosur sanksione Rusisë dhe pas një viti e gjysmë.

Ndërsa Kurti ka thënë se vetëm ndaj tij ka padrejtësi nga BE-ja dhe SHBA-ja.

“Në vend të reflektimit dhe introspeksionit të tyre, ata më godasin mua. Me masa ndëshkuese ndaj meje, dhe nga ana tjetër falje për presidentin Vuçiq. Kjo është një padrejtësi”, ka thënë kryeministri i Kosovës.

Më tej, ai ka thënë se  presidenti i Serbisë ka favore nga “Brukseli dhe Uashingtoni [pasi] e lejuan Vuçiqin që të mos e nënshkruante marrëveshjen nga Brukseli dhe Ohri, pastaj që ta shkelte atë marrëveshje dhe ja ku jemi në një situatë në të cilën ekziston asimetri drastike në qasje”.

“Por thonë se këto masa do të jenë afatshkurtra, të përkohshme dhe të kthyeshme, andaj të shohim. Me faktorët ndërkombëtarë, edhe evropianët edhe amerikanët, kemi komunikim dhe koordinim të rregullt, por kemi edhe dallime të vogla, herë përsa u përket taktikave, e ndonjëherë, eventualisht, strategjive. Por përsa iu përket vlerave, interesave dhe qëllimeve nuk kemi asnjë dallim”, ka përfunduar Kurti.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika