Kurti për festimin e Xhakës: Nëse dikush e nderon Adem Jasharin, është mirë për mua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se festimi i Xhakës me fanellën “Jashari”, i ka pëlqyer

Granit Xhaka duke festuar me fanelën Jashari

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka komentuar mënyrën e festimit të Granit Xhakës, pas fitores 3:2 ndaj Serbisë, në kuadër të Kupës së Botës, e cila u mbajt në Katar.

Pas përfundimit të ndeshjes, Xhaka kishte festuar me fanellën e bashkëlojtarit të tij te Zvicra, Ardon Jashari.

Kjo mënyrë e festimit ishte ndërlidhur me komandantin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari.

Në intervistën e dhënë për gazetën zvicerane “Blick”, Kurti ka thënë se deklaratat kundër racizimit janë të drejta, dhe se nëse nderohet komandanti Adem Jashari, është mirë edhe për të.

“… Mendoj se deklaratat kundër racizmit janë të drejta dhe të rëndësishme. Dhe nëse dikush e nderon identitetin e Adem Jasharit, kjo, po ashtu, është mirë për mua”, ka thënë ai.

I pyetur se a ka ndonjë mesazh për Granit Xhakën, Xherdan Shaqirin dhe të tjerët, Kurti u ka shprehur falënderime për frymëzimin e talentëve të rinj.

“Faleminderit që frymëzove kaq shumë talente të rinj për të luajtur futboll. Edhe në Kosovë”, ka thënë Kurti.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Të fundit nga rubrika