Kurti për marrëveshjen për targa: Nuk kemi cenuar asnjë substancë të vendit tonë

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti ka thënë se institucionet e Kosovës kanë pasur kapacitete për të riregjistruar të gjitha veturat me targat RKS me shpejtësi prandaj sipas tij kjo është arsyeja pse nuk është pranuar "kërkesa e ndërkombëtarëve për shtyerjen e afatit kohor për targa për 10 muaj"

Kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në seancën e 24 nëntorit në Kuvendin e Kosovës ka thënë se arsyeja se pse nuk e ka pranuar kërkesën e ndërkombëtarëve për shtyerjen e afatit kohor për targa për 10 muaj është sepse kjo sipas tij do të tregonte “paaftësinë e shtetit të Kosovës”.

“Me anë të mungesës së shpejtësisë së konvertimit të veturave, do e pranoja paaftësinë e shtetit të Kosovës. Nuk kam mundur të pranoj diçka që nuk kam besuar”, teksa ka shtuar “nëse do thoja si kryeministër që më duhen disa muaj për të konvertuar ato targa ilegale, atëherë do ishte problem”.

Ai ka thënë se me marrëveshjen e arritur në Bruksel të Kosovës dhe Serbisë për çështjen e targave nuk është cenuar asnjë substancë e shtetit të Kosovës.

“Unë besoj që dobia ka qenë shumë e madhe, nuk kemi cenuar asnjë substancë të vendit tonë”.

Sipas Kurtit, institucionet e Kosovës kanë pasur kapacitete për të riregjistruar të gjitha veturat me targat RKS, kështu duke iu përgjigjur kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, i cili tha se “Qeveria duhet t’i ketë kujdes raportet me ShBA-të dhe BE-në”.

“Fjalën e fundit do ta ketë Kuvendi për këtë duhet t’i renditni gjërat”, ka thënë Kasniqi.

Ndërsa Kurti ia ktheu “jo fjalën e fundit, por Kuvendi duhet ta ketë fjalën rregulliosht”.

“Unë jam kryeministri më i rregullt në Kuvend, madje më shumë se sa shumë deputetë që vijnë rrallë”, ka deklaruar ai.

Krahas kësaj, Kurti ka thënë se marrëveshja që është dakorduar të mërkurën përmbante dyfishin e tekstit që i ishte prezantuar të hënën.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Rrahja e të moshuarës, pritet vendimi i gjykatës për infermieret...

Nën masa të rrepta të sigurisë, e me pranga në duar, ish-infermieret e qendrës për të moshuar “Orenda”, kanë dalur para gjykatës. Pasditën e së...

Të fundit nga rubrika