Kurti për mosvizitën në Hagë: Kam konsideruar se vizita ime atje nuk ndihmon

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë intervistës në emisionin Debat Plus, 29 mars 2023.

Kryeministri i Kosovës ka thënë se dita kur u votua për Gjykatën Speciale në Kuvendin e Kosovës, ka qenë dita më e tmerrshme për shtetin e Kosovës.

Kurti tha se beson në pafajësinë e ish-krerëve të UÇK-së, të cilët po gjykohen në Hagë.

“Ne kemi qenë në shërbim të të pandehurve, në pafajësinë e të cilëve unë besoj, lufta çlirimtare ka qenë luftë e drejtë e paqes, luftë që ka qenë nacionalçlirimtare”, ka thënë ai.

I pyetur pse nuk i ka vizituar ish-krerët e UÇK-së, ai ka thënë se nuk beson se një vizitë e tij do t’i ndihmonte.

Më e rëndësishme, sipas tij, është takimi me avokatët e të akuzuarve dhe koordinimi me ta.

“Unë kam konsideruar se vizita ime atje nuk ndihmon. Më shumë ndikon takimi me avokatët sepse jam i interesuar që ata të ndajnë me mua se çka krejt planifikojnë ta bëjnë si mbrojtje, e pastaj të koordinohemi se kurrsesi të mos dëmtohet lufta e UÇK-së”, ka thënë ai.

Shija e redaktorit

Tenori Ramë Lahaj do të sjellë në Kosovë yjet e...

Festivali “RLIOF” në edicionin e tretë do të sjellë në Prishtinë yjet e operës botërore, këtë e ka bërë të ditur tenori me famë...

Ricky Martin dhe Enrique Iglesias do të performojnë në Tiranë

Këngëtarët e njohur, Ricky Martin dhe Enrique Iglesias, do të performojnë në Tiranë, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Enrique...

Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”. Osmani ka thënë se me veprat shkrimtari Kadare...

Të fundit nga rubrika